Urszula Nakielska

„Antropomorfo, heterotopia, trajektorie… Licealiści z Schumana na spotkaniu ze sztuką współczesną”
Przed feriami, w słoneczny czwartek, licealiści ze 137 LO im. R. Schumana udali się na zajęcia warsztatowe do Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Ich zadanie polegało na samodzielnej analizie i interpretacji dwóch wystaw. Wskazówkami były dla uczniów karty pracy z dokładni ujętymi zagadnieniami.
Projekt „Czekając na kolejne nadejście” zadaje pytanie o sposoby odnajdowania miejsca w zmieniającym się świecie i możliwości przygotowania się na to, co nadchodzi. Powstał przy współpracy z artystami litewskimi, ponieważ wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości przez oba kraje, a także w oparciu o wspólną historię obu państw.
Wystawa Wojtka Pustoły „CUT” to z kolei refleksja nad tradycyjnymi wartościami w sztuce. Są nimi piękno, szacunek wobec natury. Symbolizuje je praca włoskich rzeźbiarzy w miejscowości Carrara, która słynie z unikatowych marmurów. Wystawa demaskuje także olbrzymi „biznes” związany z marmurem. Doprowadza on do zaniku lokalnej tradycji, artyzmu, gdyż ludzi zastępują roboty obrabiający marmur według komputerowych programów. W efekcie postęp technologiczny, pogoń za zyskiem wywołują konflikty i napięcia wśród osób zajmujących się obróbką białej skały, niszczą ich artystyczne marzenia…
Uczniowie Schumana dzielnie starali się rozgryźć twardy orzech współczesnej sztuki. Instalacje, kolaże, sample, remiksy i komposty(!) artystyczne nie były im straszne. Oczywiście, zadania nie należały do łatwych. Lecz dzięki temu satysfakcja z ich realizacji była większa.
dzu