Urszula Nakielska

„Festiwal Filmowy”

W naszej szkole 6 listopada 2018 roku odbył się IV Warszawski Uczniowski Festiwal Filmowy. Tym razem motywem przewodnim konkursu było hasło „Wolność według mnie to…” W ten sposób nawiązaliśmy do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Finałowa gala odbyła się na sali gimnastyczne zamienionej dzięki pomysłowości i wysiłkowi uczniów drugich klas w przytulną klubową przestrzeń pełną foteli, kwiatów i oczywiście pysznych przekąsek. W skład jury wchodzili uczniowie i nauczyciele, w tym pani dyrektor Jolanta Kaczmara i reprezentująca Urząd Dzielnicy Targówek, pani Joanna Kajka, Dzielnicowy Koordynator Edukacji Kulturalnej.

Filmy pokazane na gali wykonane były różną techniką i w różnych konwencjach – od poważnej, przez symboliczną, formy reportażowe, aż po komediowe, czy nawet eksperymentalne ujęcie tematu. Wolność potraktowano jako temat filozoficznych dociekań, ulicznej sondy, naukowej prezentacji. Wreszcie w innych filmach hasło to stało się punktem wyjścia dla autoprezentacji, podkreślenia indywidualności, własnych potrzeb i własnej oceny rzeczywistości.

Prace uczniów, jak lustra, okazały się odbiciem współczesnego pojmowania i wartościowania wolności przez młodych ludzi. Skłoniły do refleksji, zainspirowały. Przez prawie dwie godziny wspólnego oglądania wszyscy na sali słuchali, patrzyli, jak można rozumieć wolność i jednocześnie każdy mógł to w swoim filmie wyrazić.

Czy wzajemne słuchanie, szacunek dla wypowiedzi drugiego człowieka, jego zdania można nazwać przestrzenią wolności? Zdecydowanie tak.

dzu