Nasza szkoła jest stale doskonalącą się organizacją, a jednocześnie wspólnotą wychowującą. Wychowanie nie znosi pozorów i improwizacji, musi być autentyczne, jego wymiar musi być efektem wspólnych działań. Tak więc w szkole bardzo ważne jest wzajemne uzupełnianie się środowiska rodzinnego i szkolnego. Konieczne jest poszukiwanie płaszczyzn skutecznej roli wychowawczej szkoły, a więc współpraca między trzema podmiotami wychowania: szkołą, domem rodzinnym i samym uczniem. Współpraca, która jest stanem dynamicznej równowagi. Dobra szkoła to wbrew pozorom nie tylko szkoła osiągająca wysokie wyniki nauczania, ale szkoła przyjazna uczniom, która cieszy się dobrą opinią w społeczności; to szkoła, w której góruje wspólne i zespołowe działanie; szkoła, w której nauczyciele nie czekają na zarządzenia i inicjatywę z góry, ale potrafią wspólnie działać na rzecz jej rozwoju. Szkoła nie uczy życia. Ona sama jest życiem, w którym uczeń próbuje swoich sił sprawdzając się w różnych rolach, mając u boku nauczyciela –wychowawcę/ tutora, który szkołę traktuje jako ważny element swojego życia, a nie tylko miejsce pracy.

Absolwenci mówią o nas

Testimonial

Tutaj nie jest się tylko "jednym z wielu", każdy jest ważny jako wyjątkowa osoba. Dzięki temu odkryłam moją pasję do chemii i mogę ją rozwijać. Nauczyciele traktują uczniów na poziomie relacji partnerskiej - dzięki temu wiemy, że zawsze zostaniemy wysłuchani. Znajomi dziwią się, że to, co opowiadam, jest dla nich na tyle niesamowite, że brzmi tak, jakbym chodziła do szkoły prywatnej. Odpowiadam, że to po prostu Schuman - dla nas to norma.

Katarzyna Szafrańska
uczennica klasy maturalnej, w tym roku otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów
Testimonial

Często wracam wspomnieniami do tego miejsca. To tu rozwijała się moja pasja i zostały zawarte przyjaźnie na długie lata.

Kinga Wiktoria Dąbrowska
absolwent 2013, pracownik firmy mediowej
Testimonial

Nauczyciele w tej szkole poświęcają nam niezwykle dużo czasu, motywują do działań, do nauki, często odkrywają uśpione talenty, widzą w nas często to, czego my sami nie widzimy. Gwarantuję, że w tej szkole dostaniecie właśnie tyle wiedzy, ile Wam na tym etapie życie potrzeba.

Julia Kamińska
uczennica klasy maturalnej, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Dzielnicy Targówek, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Testimonial

CXXXVII Liceum jest szkołą z ogromnym potencjałem. Swobodny wybór rozszerzeń, przygotowywanie do certyfikatów językowych, duża hala sportowa, i co najważniejsze, wykwalifikowana kadra z indywidualnym podejściem do ucznia to są argumenty aby wybrać to liceum jako swoją przyszłą szkołę.

Łukasz Rossa
absolwent 2017, student I roku architektury na Coventry University w Coventry w Wielkiej Brytanii