Grażyna Grzegorczyk

29 kwietnia odwiedził nas Sławomir Koper, autor książek historycznych (tych ciekawszych), scenarzysta, a także ekspert radiowy i telewizyjny w swojej dziedzinie. „Odwiedził” to może nieodpowiednie słowo, „połączył się” jest chyba stosowniejszym zwrotem w nauce zdalnej.

 Mimo, że spotkanie odbyło się online, pan Koper nie stwarzał wrażenia „robota” (które teraz tak łatwo osiągnąć), a raczej ciekawej osoby z krwi i kości i kogoś, z kim można się identyfikować.

Okazało się, że nawet dla eksperta historycznego niektóre książki z tej dziedziny mogą być nudne tak samo jak dla pisarza lektury szkolne mogą być koszmarem. Powiedzenie tego uczniom, będącym  na profilu humanistycznym, wymagało nie lada odwagi, jednak posiadanie jej przez pana Sławomira nie powinno nikogo dziwić, skoro jest on autorem książki pt. „Sekretne życie autorów lektur szkolnych: nie tacy święci jak ich malują”.

Pan Koper opowiedział nam liczne ciekawostki z życia B. Prusa i H. Sienkiewicza, których utwory omawiamy na zajęciach języka polskiego. Dowiedzieliśmy się też jak wygląda proces twórczy i że karierę można zacząć po „czterdziestce”.

W 2013 roku pisarz został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez ówczesnego prezydenta, Bronisława Komorowskiego za popularyzację historii w społeczeństwie. Uważam, że jest to zasłużona nagroda i sama zamówiłam kilka jego książek po spotkaniu.

Opowieści pana Sławomira Kopra były interesujące i uatrakcyjniły nie tylko lekcje języka polskiego, ale również sylwetki znanych pisarzy lektur szkolnych.

Antonina Rydz Kl. 2C

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status