Renata Wójcik
Gdy w 1791 roku polscy reformatorzy i patrioci uchwalali Konstytucję 3 Maja, wiedzieli, że to milowy krok naprzód w rozwoju Polski. Wiedzieli także, iż na tle innych państw w świecie nasza ojczyzna przynajmniej pod tym względem z zacofanego i upadającego państwa stała się nowoczesną i demokratyczna instytucją! To właśnie dlatego nadal jesteśmy dumni z tej karty historii naszego kraju.
Aby podkreślić rangę wydarzenia sprzed 225 lat uczniowie z klasy 1B przeprowadzili krótką akcję informacyjną, wzbogaconą elementami teatralnymi. Otóż część z nich w strojach z końca XVIII wieku odczytywała w każdej klasie fragmenty z Konstytucji 3 Maja. Po chwili inny uczeń, w garniturze, cytował współczesna konstytucję Polski, z 1997 roku, poruszającą te same kwestie. Zadziwiające okazało się podobieństwo obu ustaw zasadniczych. Uświadamiało to, jak nowoczesną, wybiegającą w przyszłość była konstytucja 1791 roku.
Z tego nietypowego zestawienia wynika, że zasady demokracji są ponadczasowe. Są niezbędne dla wolności i szczęścia. Polakom z końca XVIII wieku wystarczyło odwagi, aby pioniersko wprowadzić je w życie. Dziś powinniśmy docenić ich wysiłek. I nam musi wystarczyć odwagi, odpowiedzialności i mądrości, aby dbać o wywalczone przez poprzednie pokolenia prawa.
Wydarzenie przygotowane we współpracy z panią Katarzyna Cygler z Fundacji „Cały Świat w Twojej dłoni” w ramach projektu Lokalny System Wsparcia na Targówku Mieszkaniowym.
dzu