Renata Wójcik

Gdy w 1791 roku polscy reformatorzy i patrioci uchwalali Konstytucję 3 Maja, wiedzieli, że to milowy krok naprzód w rozwoju Polski. Wiedzieli także, iż na tle innych państw w świecie nasza ojczyzna przynajmniej pod tym względem z zacofanego i upadającego państwa stała się nowoczesną i demokratyczna instytucją! To właśnie dlatego nadal jesteśmy dumni z tej karty historii naszego kraju.

Aby podkreślić rangę wydarzenia sprzed 225 lat uczniowie z klasy 1B przeprowadzili krótką akcję informacyjną, wzbogaconą elementami teatralnymi. Otóż część z nich w strojach z końca XVIII wieku odczytywała w każdej klasie fragmenty z Konstytucji 3 Maja. Po chwili inny uczeń, w garniturze, cytował współczesna konstytucję Polski, z 1997 roku, poruszającą te same kwestie. Zadziwiające okazało się podobieństwo obu ustaw zasadniczych. Uświadamiało to, jak nowoczesną, wybiegającą w przyszłość była konstytucja 1791 roku.

Z tego nietypowego zestawienia wynika, że zasady demokracji są ponadczasowe. Są niezbędne dla wolności i szczęścia. Polakom z końca XVIII wieku wystarczyło odwagi, aby pioniersko wprowadzić je w życie. Dziś powinniśmy docenić ich wysiłek. I nam musi wystarczyć odwagi, odpowiedzialności i mądrości, aby dbać o wywalczone przez poprzednie pokolenia prawa.

Wydarzenie przygotowane we współpracy z  panią Katarzyna Cygler z Fundacji „Cały Świat w Twojej dłoni”  w ramach projektu Lokalny System Wsparcia na Targówku Mieszkaniowym.

dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status