Urszula Nakielska

„Antropomorfo, heterotopia, trajektorie… Licealiści z Schumana na spotkaniu ze sztuką współczesną”
Przed feriami, w słoneczny czwartek, licealiści ze 137 LO im. R. Schumana udali się na zajęcia warsztatowe do Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Ich zadanie polegało na samodzielnej analizie i interpretacji dwóch wystaw. Wskazówkami były dla uczniów karty pracy z dokładni ujętymi zagadnieniami.
Projekt „Czekając na kolejne nadejście” zadaje pytanie o sposoby odnajdowania miejsca w zmieniającym się świecie i możliwości przygotowania się na to, co nadchodzi. Powstał przy współpracy z artystami litewskimi, ponieważ wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości przez oba kraje, a także w oparciu o wspólną historię obu państw.
Wystawa Wojtka Pustoły „CUT” to z kolei refleksja nad tradycyjnymi wartościami w sztuce. Są nimi piękno, szacunek wobec natury. Symbolizuje je praca włoskich rzeźbiarzy w miejscowości Carrara, która słynie z unikatowych marmurów. Wystawa demaskuje także olbrzymi „biznes” związany z marmurem. Doprowadza on do zaniku lokalnej tradycji, artyzmu, gdyż ludzi zastępują roboty obrabiający marmur według komputerowych programów. W efekcie postęp technologiczny, pogoń za zyskiem wywołują konflikty i napięcia wśród osób zajmujących się obróbką białej skały, niszczą ich artystyczne marzenia…
Uczniowie Schumana dzielnie starali się rozgryźć twardy orzech współczesnej sztuki. Instalacje, kolaże, sample, remiksy i komposty(!) artystyczne nie były im straszne. Oczywiście, zadania nie należały do łatwych. Lecz dzięki temu satysfakcja z ich realizacji była większa.
dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status