Renata Wójcik

12 czerwca grupa uczniów z naszej szkoły wyruszyła na wycieczkę do Berlina. Po kilkugodzinnej podróży około godziny 14.00 dotarliśmy do największej w Europie tropikalnej wyspy (Tropikal Islands), gdzie czekała na nas kraina pełna egzotyki i liczne tropikalne atrakcje.

Drugiego dnia pobytu w Niemczech rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy. Berlin przywitał nas pięknym słońcem. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Pergamońskie. Następnie udaliśmy się na Plac Aleksandra z fontanną Neptuna oraz podziwialiśmy najwyższą budowlą Niemiec (365 m) Wieżę Telewizyjną, która nazywana jest szparagiem.

Spacerując ulicami Berlina odwiedziliśmyGendarmenmarkt, bodaj najładniejszy plac Berlina oraz Babelplatz, pośrodku którego znajduje się tafla szkła, a pod nią białe pomieszczenie z pustymi półkami na książki. Przypominają one wydarzenie z 1933 r. – na placu spalono tysiące dzieł uznanych przez hitlerowców za niepożądane, autorstwa m.in. Freuda, Manna i Brechta.

Na chwilę przystanęliśmy również w Lustgarten podziwiając Katedrę Berlińską oraz Stare Muzeum. Pani przewodnik opowiadała nam również o Pałacu Republiki, na którego miejscu za kilka lat pojawi się zrekonstruowany królewski pałac (Berliner Stadtschloss).

Spacerowaliśmy ulicą „Unter den Linden”, czyli najbardziej reprezentacyjną ulicą Berlina, przy której znajdują się ekskluzywne sklepy, luksusowe hotele (np. niedawno odbudowany 5-gwiazdkowy Adlon) i siedziby ambasad: Francji, Wielkiej Brytanii, USA Polski i Rosji. Nie zabrakło również zdjęć pod najsłynniejszym zabytkiem Berlina – Bramą Branderburską (Brandenburger Tor).

Po południu mieliśmy okazję pojechać do Poczdamu i odpocząć w przepięknym ogrodzie Pałacu Sanssouci.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy muzeum historii Berlina (Story of Berlin), w którym odbyliśmy interaktywny spacer po Berlinie poznając jego osiemsetletnią historię.

Punktem kulminacyjnym była wizyta w gmachu dostojnego XIX-wiecznego niemieckiego parlamentu. Zanim jednak podziwialiśmy panoramę Berlina z tarasu dachowego mogliśmy zobaczyć Reichstag od środka przysłuchując się obradom parlamentu niemieckiego. Następnie mogliśmy się już napawać pięknymi widokami miasta.

Ostatnim punktem wycieczki była East Side Gallery, czyligaleria-pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru berlińskiego o długości 1300 m. East Side Gallery składa się z około 106 obrazów jest prawdopodobnie największą na świecie galerię obrazów na świeżym powietrzu.

W tym miejscu z żalem opuściliśmy stolicę Niemiec i udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.
Wycieczka do Berlina była niezapomnianą okazją do poznania historii, obyczajów, kultury i dziedzictwa narodowego Niemiec oraz zastosowania w praktyce zdobytych na lekcjach języka niemieckiego umiejętności. Myślę, że pozostanie ona na zawsze w sercach i myślach wszystkich uczestników wyjazdu.

Aneta Kmiecik

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status