Blog

„Być Człowiekiem” WOŚP i 137 LO

Grażyna Grzegorczyk

Co znaczy „ludzki”? „Być człowiekiem”? Przede wszystkim empatycznym, a nie egoistycznym. Idea wspierania bliźnich, tworzenia świata przyjaznego i bezpiecznego zdecydowanie góruje nad wszelkimi formami osobistego sukcesu, kariery, postępu technologicznego.

WOŚP wpisuje się w tę ideę już 30 lat. Jest akcją, która de facto przy okazji dokonuje zbiórki pieniężnej na szlachetne cele. Najistotniejszą  rolą Orkiestry wydaję się być pobudzanie w ludziach najbardziej naturalnej i najważniejszej cechy – wrażliwości, powodującej, że nasz świat staje się lepszy.

CXXXVII LO im. R. Schumana z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie od wielu lat wspiera WOŚP. Organizowaliśmy w przeszłości własny sztab, grupy wolontariuszy, promowaliśmy kwestię różnymi akcjami, działał Punkt Wolontariusza w budynku szkoły, gdzie na kwestujących czekała gorąca herbata, pyszne ciasteczka, smakowite tosty. W tym roku pandemia mocno ograniczyła nasze działania, jednak absolutnie nie zmniejszyła poparcia dla WOŚP-u. Grajmy razem i wspierajmy online, pokażmy się wspólnie z jak najlepszej, ludzkiej strony!

https://www.wosp.org.pl/fundacja/jak-wspierac-wosp/wesprzyj-online

dzu

Zima w mieście

Grażyna Grzegorczyk

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Warszawskiej Akcji „Zima w mieście”  zaprasza dzieci i młodzież szkolną spędzającą ferie zimowe (31.01-12.02.2022 r.) w Warszawie do skorzystania z propozycji Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Rozrywki MATEMATYCZNE

Mateusz Kozłowski

W naszej szkole w dniu 14 stycznia 2022 roku odbyła się w reżimie sanitarnym  kolejna  edycja konkursu „Rozrywki matematyczne” skierowanego do uczniów mazowieckich szkół ponadpodstawowych. Konkurs „Rozrywki matematyczne” jest już tradycją i swego rodzaju świętem matematyki. W naszej szkole w konkursie brało udział ponad 100 osób z różnych klas, głównie uczniów z klas o profilu matematycznym.

Co roku uczestnicy konkursu udowadniają, że zabawa matematyką poprzez rozwiązywanie zagadek logicznych, matematycznych, lateralnych, kwadratów magicznych i innych może dostarczyć zarówno wielu przyjemności, jak i wielu emocji. Z niecierpliwością oczekujemy wyników konkursu.

Marta Budnicka

Mateusz Kozłowski

Najlepsi na Targówku!

Grażyna Grzegorczyk

Z przyjemnością informujemy, że nasze liceum znalazło się wśród 5️⃣0️⃣ najlepszych warszawskich liceów ogólnokształcących w rankingu „Perspektywy”.

Otrzymaliśmy tytuł „Srebrnej Szkoły 2022” i zajęliśmy 1️⃣ miejsce na Targówku!

Brawo My!

Nowe przypadki wścieklizny!

Grażyna Grzegorczyk

Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji epizootycznej, związanej z potwierdzanymi
przypadkami wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego,
znajdują się na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, pod
linkiem – https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolnozyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego.

Wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek

Grażyna Grzegorczyk

Serdecznie zapraszamy na wykład on-line Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. O co Ci chodzi? Jak lepiej mówić i lepiej słuchać, żeby się lepiej rozumieć? – 17 stycznia b.r. o godz. 18:00

Wykład poprowadzi Dawid Bałutowski, psycholog, certyfikowany trener pracowników Oświaty, przedstawicieli biznesu i trenerów, coach.

Specjalista z zakresu komunikacji interpersonalnej, umiejętności liderskich i budowania zespołu, motywowania, mediacji i rozwiązywania konfliktów, asertywności, technik radzenia sobie ze stresem, profilaktyki wypalenia zawodowego, treningu interpersonalnego, aktywnych metod nauczania, motywowania, szkoleń trenerskich. Autor wielu autorskich programów rozwojowych, w tym projektu „8 filarów mądrego życia”.

Autor książek: „Jak oglądać filmy z młodzieżą. Film fabularny w psychoedukacji, terapii, profilaktyce”, „O co Ci chodzi? Praktyczny przewodnik po komunikacji interpersonalnej”.

Zgłoszenie na wykład poprzez formularz Microsoft Forms: https://forms.office.com/r/2BTAvRwZrU

ZGŁOSZENIA DO 14 STYCZNIA

Spotkanie z Judith Lerich

Urszula Nakielska

Uczniowie klas 0F i 2C sekcji dwujęzycznej z językiem francuskim wzięli udział w spotkaniu on-line z Judith Lerich – naszą ubiegłoroczną asystentką językową. Było ono okazją, aby porozmawiać o świątecznych zwyczajach we Francji i tradycjach Bożego Narodzenia w różnych krajach. Cieszymy się, że nasi dawni asystenci pamiętają o nas i chętnie uczestniczą z nami w spotkaniach on-line.

„2021 r. – Schuman wydaje książki”

Grażyna Grzegorczyk

Rok 2021 nasze liceum dumnie zamyka aktywną działalnością wydawniczą. W sumie aż trzy pozycje książkowe, której twórcami lub współtwórcami byli przedstawiciele naszej społeczności, ukazały się ostatnio drukiem i są oczywiście dostępne do czytania.

Najpierw w październiku poprzedniego roku nasz pani psycholog Ewa Weremczuk okazała się współautorką naukowej publikacji „Specjalne potrzeby edukacyjne w praktyce pedagogicznej”. Następnie już sierpniu 2021 roku do szkolnej czytelni przybyło 250 egzemplarzy tomiku poezji uczniowskiej „Narzędzie uniwersalne” – utworów naszych uczniów. Książeczka owa wzbogacona została grafikami licealistów, a samo wydanie przygotowała obecna maturzystka, Ania Koziestańska.

Wreszcie ostatnio, jedna z nauczycielek 137 LO przy Olgierda, pani Aneta Frączak, okazała się współautorką biograficznej publikacji o naszym patronie, Robercie Schumana. Ta ponad stustronicowa książeczka zawiera ciekawie ukazany życiorys bohatera, wpiera się bogatą dokumentacją i wyjaśnia genezę, charakter idei zjednoczeniowej Europy. Wydanie zawiera też fotografie przedstawiające dom rodzinny naszego patrona, pamiątki z nim związane – zdjęcia wykonane zostały podczas wycieczki szkolnej uczniów z Olgierda.

Z pewnością to nie koniec wydawniczej działalności uczniów i nauczycieli ze 137 LO w Warszawie. Co przyniesie rok 2022? Oby kolejne miłe niespodzianki! Najlepszego w Nowym Roku!

dzu

Warsztaty STEAM Academy

Urszula Nakielska

Fundacja Girls Code Fun zaprasza uczennice w wieku 15-18 lat, uczęszczających do liceów w Warszawie na BEZPŁATNE warsztaty STEAM Academy.

Przez udział w STEAM Academy dziewczyny zyskują między innymi:
– wiedzę z zakresu IT i kompetencje komunikacyjne
– wiarę w swoje możliwości i umiejętności swobodnego poruszania się w dziedzinach STEAM (science, technology, engineering, arts, maths)
– perspektywiczne patrzenie na swój rozwój: świadomy wybór ścieżki kształcenia i rozwój zawodowy.

Całość warsztatów prowadzona będzie online w ramach kursów weekendowych.
Uczestniczki będę spotykać się w soboty i niedziele, realizując przez 1,5 miesiąca 60 godzin warsztatowych.
Po zakończeniu części warsztatowej uczestniczki STEAM Academy skorzystają z dedykowanych
12 miesięcznych sesji mentoringowych 1:1 z kobietami z branży STEAM.
Zajęcia rozpoczną się zaraz po feriach zimowych (19-20 lutego 2022 r., a zakończą się 26-27 marca 2022 r.),
ale rekrutacja kończy się wcześniej. Muszę liczyć się z tym, że czasem ktoś rezygnuje,
więc ja muszę mieć czas na pozyskanie nowej osoby. Dlatego startuję już z rekrutacją. Jeszcze przed świętami.
Zanim zacznie się wolne i rozprężenie edukacyjne. Liczba miejsc jest ograniczona.

W trakcie kursu uczestniczki zdobędą umiejętności z obszarów:
– tworzenia i projektowania stron internetowych
– programowania
– grafiki
– umiejętności miękkich i sposobów zdobywania praktyk i staży
UWAGA! Uczymy od podstaw, dlatego nie jest potrzebna wiedza z wymienionych obszarów

Udział w programie STEAM Academy daje uczestniczkom możliwość
rozwoju kluczowych umiejętności cenionych na rynku pracy:
– kompleksowego rozwiązywania problemów
– krytycznego myślenia
– kreatywności
– współpracy w zespole
– elastyczności poznawczej

1. Podstawowe informacje na temat projektu dostępne na stronie Fundacji: https://girlscodefun.pl/projekty-edukacyjne/steam-academy/
2. Formularz zgłoszenia do projektu wraz ze szczegółowym opisem: https://forms.gle/QqXcX7moFxGhGRHL8
3. Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/270189178403567

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status