Renata Wójcik

Złożenie ślubowania przez uczniów klas pierwszych naszej szkoły to niezwykle ważne wydarzenie. Nieprzypadkowo w tradycji CXXXVII LO łączone jest ono z obchodami rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości w 1918 roku. Przysięga uczniowska to symboliczny początek nowego etapu w ich życiu. Oficjalnie, świadomie decydują się oni wykazać odpowiedzialnością. Deklarują przestrzegać kluczowych dla obywateli wartości, dbać o swój rozwój, przyszłość. Obecność pocztu sztandarowego, odśpiewanie hymnu państwowego w otoczeniu godła Polski i narodowych flag nadało całej uroczystości ponadczasowy wymiar. Oto kolejne pokolenie buduje dorobek ojczyzny, kontynuuje dzieło przodków… W ten sposób uczciliśmy Święto Niepodległości.

Po złożeniu ślubowania nastąpiła część artystyczna spotkania. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 3/1 i 3/4 Gimnazjum nr 142 przy wsparciu pani Katarzyny Cygler z fundacji Cały świat w Twojej dłoni w ramach zajęć teatralnych LSW. Było to połącznie teatru, rekonstrukcji historycznej i prezentacji multimedialnej. Na pierwszym planie odbyła się rozmowa między ojcem a synem o historii Polski w XIX i XX wieku. Równolegle slajdy z materiałami faktograficznymi przypominały konkretne wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny. Wreszcie w dwóch widowiskowych epizodach uczniowie zrekonstruowali sceny z obrony Reduty Ordona w 1830 roku i walk na barykadzie powstania warszawskiego. Atmosferę tych dni oddawały krótkie recytacje poezji patriotycznej.

Historia, tradycja, tożsamość… Ślubowanie i Święto Niepodległości to żywy dialog pokoleń Polaków. To obowiązek, by pamiętać o przeszłości i mądrze budować przyszłość.

DZU

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status