Renata Wójcik

Dnia 18.03.15 grupa osób z naszej szkoły z sekcji francuskiej wybrała się na koncert zespołu Dalton Telegramme. Uroczystość zaczęła się o 20.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury. Zorganizowana została z okazji Dni Frankofonii ze współpracą z Instytutem Francuskim. Na sali siedzieli nie tylko przedstawiciele polscy, ale i francuscy, którzy specjalnie z powodu obchodzonych u nas dni kultury z nad Loary, przyjechali do Polski.

Intrygujące było posłuchać mowy ludzi o francuskich korzeniach, a jeszcze bardziej muzyki wspaniałego zespołu. Swoją obecnością zaszczycił nas folkowy zespół Dalton Telegramme z „Walonii – krainy ciepła”. Ich muzyka rozgrzała każdego słuchacza. Połączenie dynamiki rytmu i bogactwa instrumentarium z przepięknym językiem francuskim zrobiło na publiczności niesamowite wrażenie. Piosenki opowiadały o obserwowaniu świata , który nas otacza oraz o autentyczności ludzkich emocji, których nikt nie powinien się wstydzić. Optymizm i żywiołowość młodych muzyków szybko udzieliły się widowni i koncert od razu stał się spontaniczną i zarazem mistyczną (nogi słuchaczy same głośno wybijały rytm w podłodze, domagały się bisów, wyrażały aplauz) zabawą.

Gdy nadszedł koniec koncertu, okazało się, że kto chciał, miał możliwość kupienia płyty wyjątkowych artystów z Walonii. Można było też uzyskać unikatowe autografy „Daltonów”, porozmawiać z nimi o ich twórczości, a także zapytać ich o wrażenia, jakie zrobiła na nich Polska.

Takie „lekcje” poza szkołą lubi chyba każdy uczeń. Z ogromną przyjemnością uczestniczyliśmy w spotkaniu z kulturą francuską.

Emilia Papużyńska 1B LO

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status