Urszula Nakielska
„Dziary? Nie do wiary!…”
Klasa 1C wyruszyła na podbój sztuki współczesnej. Tym razem w galerii Zachęta eksponowana była wystawa ukazująca zdjęcia wytatuowanych mężczyzn z 2 połowy XX wieku, raczej kojarzonych z mniej ambitną i mniej moralną sferą społeczną… Ten dokumentalny zapis autor, Maurycy Gomulicki, zatytułował „Dziary” nawiązując do ówczesnej grypsery gitowców. Intrygujące rysunki naskórne oddawały dawną obyczajowość, mentalność, były też swoistą wyprawą w czasy młodego Johna Travolty oraz filmów płaszcza i szpady.
Jednak prawdziwą ucztą dla młodych adeptów eksperymentu i prowokacji artystycznej okazała się wystawa „Co po Janie Cybisie?”. Za informatorem galerii możemy przytoczyć, że „Ta przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa.” Tak… Nie dziwi zatem, że pod wrażeniem była towarzysząca nam wychowawczyni klasy, zadeklarowana matematyk i zwolenniczka klasycznej estetyki w sztuce. Dadaizm, ekspresjonizm, fowizm, hiperrealizm, minimalizm, street art, pop art, abstrakcjonizm… okazały się porywającą dawką artystycznych sposobów komunikowania się z odbiorcą.
Jednak wyjście klasy 1c było zdecydowanie kreatywne! Przed zwiedzaniem wystawy uczniowie otrzymali zadanie wykonania serii zdjęć w Ogrodzie Saskim. Kryterium oceny prac było tylko jedno: ma być ciekawie!… Już wkrótce prezentacja fotografii w szkolnej galerii!
dzu