Renata Wójcik
W piątek z okazji święta płci pięknej, uczniowie przeprowadzili happening związany z Dniem Kobiet. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na dość powierzchowne traktowanie tego dnia, brak świadomości pochodzenia święta, a także na wciąż aktualne problemy związane z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, które niekoniecznie przejawia się przepisami prawa, ale stereotypami, zwyczajami, faworyzowaniem jednej płci kosztem drugiej.
Tym razem koordynatorką happeningu była Aneta z 3/1. Doskonale spisała się w tej roli, a także asystujący jej Karol i Maciek z tej samej klasy. Przygotowana przez Anetę prezentacja multimedialna przypomniała genezę „8 marca” – protesty kobiet w Ameryce Północnej na początku XX wieku, ale i tzw. Martronalia w czasach starożytnych. Dzięki operatorowi rzutnika i laptopa, Kubie, uczniowie zgromadzeni na pierwszym piętrze mogli w znaczący sposób powiększyć swoją wiedzę na ten temat.
Natomiast na parterze odegrana została „Scenka domowa”, w której uczennice przebrane za mężczyzn wcieliły się w role „lwów kanapowych”, czyli stereotypowy, tradycyjny obraz mężczyzny na kanapie przed telewizorem, poganiającego wzrokiem swoją żonę zajętą różnymi pracami domowymi. Oczywiście, w rolach kobiet wystąpili uczniowie – sprzątający, gotujący, niańczący dzieci – czyli pracujący cały czas, co kontrastowało z leniuchującymi „mężami”.
Ostatnim elementem happeningu był odbywający się na drugim piętrze pokaz mody. Tym razem chodziło o pokreślenie przedmiotowego traktowania kobiet jako swoistej rozrywki, zabawki. Uczennice z klas trzecich (brawa dla Anity) i pierwszych, maszerowały między rzędami krzesełek ustawionych naprzeciw siebie na korytarzu w rytm głośnej muzyki. Towarzyszyły im docinki, niewybredne komentarze chłopców – i to one właśnie demaskowały negatywne podejście do kobiet, brak szacunku wobec płci przeciwnej. Symbolicznie oddawały to również porozrzucane na podłodze kartki z czasopism o modzie z wizerunkami modelek.
Wszyscy uczniowie doskonale spisali się w swoich rolach, świetnie wykonali powierzone im zadania, za co serdecznie im dziękuję! Happening to bardzo interesująca forma dialogu społecznego, znak kultury, dzięki któremu można wyrazić swoje zdanie, przeżyć emocje, skłonić do refleksji zaskoczoną o wytrąconą z codziennego schematu publiczność. Przed nami kolejne tego typu wydarzenia…
dzu