Urszula Nakielska

„Festiwal Filmowy”

W naszej szkole 6 listopada 2018 roku odbył się IV Warszawski Uczniowski Festiwal Filmowy. Tym razem motywem przewodnim konkursu było hasło „Wolność według mnie to…” W ten sposób nawiązaliśmy do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Finałowa gala odbyła się na sali gimnastyczne zamienionej dzięki pomysłowości i wysiłkowi uczniów drugich klas w przytulną klubową przestrzeń pełną foteli, kwiatów i oczywiście pysznych przekąsek. W skład jury wchodzili uczniowie i nauczyciele, w tym pani dyrektor Jolanta Kaczmara i reprezentująca Urząd Dzielnicy Targówek, pani Joanna Kajka, Dzielnicowy Koordynator Edukacji Kulturalnej.

Filmy pokazane na gali wykonane były różną techniką i w różnych konwencjach – od poważnej, przez symboliczną, formy reportażowe, aż po komediowe, czy nawet eksperymentalne ujęcie tematu. Wolność potraktowano jako temat filozoficznych dociekań, ulicznej sondy, naukowej prezentacji. Wreszcie w innych filmach hasło to stało się punktem wyjścia dla autoprezentacji, podkreślenia indywidualności, własnych potrzeb i własnej oceny rzeczywistości.

Prace uczniów, jak lustra, okazały się odbiciem współczesnego pojmowania i wartościowania wolności przez młodych ludzi. Skłoniły do refleksji, zainspirowały. Przez prawie dwie godziny wspólnego oglądania wszyscy na sali słuchali, patrzyli, jak można rozumieć wolność i jednocześnie każdy mógł to w swoim filmie wyrazić.

Czy wzajemne słuchanie, szacunek dla wypowiedzi drugiego człowieka, jego zdania można nazwać przestrzenią wolności? Zdecydowanie tak.

dzu

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status