Renata Wójcik

„Główka pracuje! Czyli zaczynamy Tydzień Mózgu w 137 LO!”

W dniu 12.03.2018  wykładem pani dr Izabelli Kucharczyk, wykładowcy akademickiego Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, rozpoczęliśmy obchody Tygodnia Mózgu w naszym Liceum. Święto ma na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone jest w połowie marca od 1996 w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 1999 roku.

Czy można ćwiczyć mózg? Oczywiście! I do tego wcale nie trzeba być specjalistą od kinezjologii edukacyjnej. Zastosowanie podstawowych ćwiczeń gimnastyki mózgu bardzo korzystnie wpływa na szybką zdolność uczenia się i zapamiętywania, pomaga w koordynacji ruchowej, jest dobrym sposobem na odstresowanie oraz pozwala spędzić czas na beztroskiej i radosnej zabawie. Między innymi tego właśnie dotyczyło spotkanie z przedstawicielem świata nauki w Schumanie.

Pani Izabella przygotowała wykład dotyczący integracji międzypółkulowej. Mogliśmy zgłębić nie tylko naszą wiedzę teoretyczną o budowie i funkcjach mózgu, ale również wykonać praktyczne ćwiczenia pobudzające przetwarzanie informacji obiema półkulami naszego organicznego „komputera”.  Skrzyżowanie roli „artystycznej” i „analitycznej” mózgu pokazuje, jak wiele operacji jest w stanie wykonać nasz mózg, jak dużo procesów odbywa się w nim jednocześnie. Te swoiste eksperymenty były też dla wszystkich świetną zabawą. Fascynujące było choć trochę poznać pracę szarych komórek od kuchni.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status