Grażyna Grzegorczyk

Wczoraj, 22 czerwca 2021 roku, nasi uczniowie Alicja i Kamil po niedawnym osiągnięciu dorosłości, po przejściu podstawowych badań, wypełnieniu odpowiednich dokumentów dotyczących stanu zdrowia i bezpiecznego trybu życia, po raz pierwszy w życiu honorowo oddali krew.
Byli bardzo dzielni i radośni, stwierdzili, że to początek wielkiej przygody i dzień, który zapamiętają na całe życie.
Zachęcam innych dorosłych uczniów do pójścia w nasze ślady.  Warto wiedzieć, że do  operacji serca potrzeba 3 jednostek krwi. Przy przeszczepie wątroby bywa, że nawet 20. Przy krwotoku ok. 20 jednostek krwi i 15 jednostek osocza. Jedna jednostka równa się jeden dawca. Dzień w dzień w całej Polsce potrzebne są setki litrów krwi. Żeby podreperować czyjeś zdrowie, a bardzo często – by uratować życie. Krew to lek, którego nie sposób wyprodukować w laboratorium. To, czy będzie go pod dostatkiem zależy od nas samych. Krew mamy szanse dostać albo darować wyłącznie wówczas, kiedy ją oddajemy.
Zapotrzebowanie na krew rośnie wraz z coraz większą liczbą specjalistycznych operacji. Więcej stałych dawców to jedyna szansa, by nie brakowało krwi. Także w czasie wakacji.

W dorosłym człowieku krąży 5 do 6 litrów krwi. Krew dostarcza tkankom tlen, substancje odżywcze, witaminy i sole mineralne, hormony i enzymy. Oczyszcza organizm z produktów przemiany materii. Krąży w niej armia komórek-zabójców, chroniąca organizm przed atakiem wywołujących choroby zarazków. Krew składa się z osocza, krwinek czerwonych i białych oraz płytek krwi. Te składniki krwi odnawiają się co jakiś czas. Na przykład czerwone ciałka krwi żyją 120 dni, po czym rozpadają się w śledzionie i wątrobie. Zastępują je nowe krwinki, które produkuje szpik. To znaczy, że niezależnie od tego, czy jesteś dawcą, czy nie, twoja krew ciągle się zmienia i odnawia. Oddanie krwi nie jest więc żadnym ubytkiem dla organizmu.
Krew można oddać bez uszczerbku dla zdrowia, ratując innym życie. A każdego roku dla setek ludzi transfuzja jest jedynym ratunkiem. Krwiodawca oddaje jednorazowo 450 ml. Może to robić nie częściej niż raz na 8 tygodni – w wypadku mężczyzn lub raz na 12 tygodni – w przypadku kobiet. I musi spełniać pewne warunki.
Krwiodawcą możesz zostać, jeśli masz od 18 do 65 lat i ważysz co najmniej 50 kilogramów, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie zakładałeś kolczyków i nie robiłeś sobie tatuażu, nie miałeś badań gastroskopii lub laparoskopii. Krew możesz oddać po 6 miesiącach od operacji i nie wcześniej niż 2 tygodnie po leczeniu antybiotykami. Nie należy oddawać krwi w czasie miesiączki, do 7 dni po usunięciu zęba i 24 godziny po leczeniu stomatologicznym. Przeciwwskazaniem jest pobyt w niektórych krajach egzotycznych. Nie mogą oddawać krwi między innymi chorzy na nowotwory i ze znaczącą miażdżycą, osoby z poważnymi chorobami wątroby. Ta długa lista, badanie lekarskie, jednorazowy sprzęt i specjalistyczne analizy laboratoryjne są gwarancją, że krew będzie bezpieczna dla tego, kto jej potrzebuje.

Więcej informacji – także o przeciwwskazaniach – szukaj  na stronie Narodowego Centrum Krwi http://www.nck.gov.pl/

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status