Renata Wójcik

Z satysfakcjonującym uczniów opóźnieniem, bo dopiero 4 września, rozpoczął się rok szkolny 2017/2018. Dla niektórych to pierwsze dni w naszej szkole, dla innych zaś ostatni, najbardziej pracowity – bo maturalny – rok. Jak zawsze po wakacjach, uczniów powitała Pani Dyrektor, inspirując nas mądrymi słowami – tym razem przez rok pracy przyświecać ma nam hasło Henry’ego Forda: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.”

Odczytane zostały również fragmenty listu Pana Burmistrza skierowanego do nauczycieli i uczniów, po czym głos zabrała mec. Anna Kruszewska, nasz tegoroczny gość. Wysłuchaliśmy wykładu o nieodłącznym elemencie XXI-wiecznej codzienności, czyli o… mediach społecznościowych. Jednak tym razem kwestia ta została poruszona z nieco innego, niż zazwyczaj, bo z prawniczego punktu widzenia. Okazało się, że zdjęcia zamieszczane przez nas na tak popularnym serwisie, jakim jest Facebook, nigdy nie przestają należeć do nas i nie przechodzą na własność portalu, jednak może on dowolnie z nich korzystać… Początkowo sprawiało to wrażenie pewnego paradoksu, lecz, jak się okazało, wszystko to wynika z umowy zawartej przez przeciętnego użytkownika Facebooka z tym serwisem (czyli z zaakceptowanego przy zakładaniu konta regulaminu). Dowiedzieliśmy się też, że istnieje możliwość pozwania wujka Google, jeśli np. wyniki wyszukiwania nas, chociażby, urażają… Wszystko to miało nam uświadomić, że prawo działa również w Internecie, mimo że czasem może się wydawać, że jest inaczej.

Po wykładzie każdy z nas coś zyskał – kolega Mikołaj wygrał staż w kancelarii, a cała reszta wróciła do domów mądrzejsza od pewnego pana posła, który, nie przemyślawszy tego, co robi, zamieścił na Facebooku na pozór mądrze brzmiący „łańcuszek” o ochronie własności intelektualnej.

Kasia Szafrańska kl.3A

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status