Renata Wójcik

Niezwykła okazała się środa, 29 października 2014 roku, w ZS nr 113 na warszawskim Targówku. Późnym popołudniem, o godzinie 18.00 na dużej hali sportowej rozpoczął się spektakl poświęcony bohaterom powstania warszawskiego. Przedstawienie przygotowały Pani Hanna Materna, nauczycielka chemii, oraz Pani Małgorzata Rożniatowska, znana aktorka i mieszkanka naszego Targówka. Występowi towarzyszyła wystawa fotograficzna zdjęć uczennicy liceum, Klaudii Majewskiej, ukazująca przemiany, symboliczne spotkania starego i nowego świata na uliczkach, domach Targówka, w otoczeniu, w którym żyjemy.

Choć najważniejszym motywem spotkania była rocznica wybuchu powstania warszawskiego, to jednak wieczór ten wpisywał się w charakter naszej szkoły – jako miejsca otwartego na kreatywność, dialog pokoleń, pamięć o przeszłości i kształtowanie własnej tożsamości. Uczniowie odkrywają, rozwijają swoje talenty, zainteresowania, a ich praca, osiągnięcia stają się źródłem dumy, satysfakcji dla rodziców i nauczycieli.

Dokładnie do takich wniosków można było dojść po obejrzeniu spektaklu. Obie panie oraz ich podopieczni zaimponowali wszystkim znakomity występem. Przedstawienie było ze wszech miar dopracowane – ruch sceniczny, światło, rekwizyty, kostiumy, kolejność i charakter wykonywanych piosenek oraz tworzący odpowiednią atmosferę podkład muzyczny – wszystko współgrało, budowało emocje, przenosiło widzów w magiczny świat teatru!

Widownia prowadzona subtelnym gestem, detalem scenicznym (np. bukiecik w rękach aktorów, mapa) symboliczną grą światła, barw, cienia przenosiła się w czasie… Młodzi ludzie na scenie zaczynali przypominać wyruszających do walki warszawiaków w sierpniu 1944 roku. Mogliśmy odczuć najpierw ich entuzjazm, nieugiętą wolę stanięcia w obronie ojczyzny, upragnionej wolności. Potem razem z nimi przeżywaliśmy trudne chwile zmagań. Wreszcie zrozumieliśmy ich potrzebę poszukiwania w świecie zła, zniszczenia i śmierci miejsca na dobro, na miłość. No i na końcu  odebraliśmy też gorzkie poczucie przegranej, wielkiej ofiary spisanej na kolejnych kartach historii.

Uczniowie występujący w spektaklu pokazali olbrzymie zaangażowanie, determinację na drodze do osiągnięcia celu. Udowodnili, że stać ich na dużo, że można na nich liczyć, że nie boją się podjąć nawet największego wyzwania… tak jak ich rówieśnicy w powstaniu…

dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status