Renata Wójcik
29 września uczniowie klas 2A i 3A liceum udali się do Narodowej Galerii Sztuki – Zachęty w Warszawie, aby odkryć dzieła nowej wystawy pt. „Bogactwo”. Jest ona próbą pokazania dwuznaczności tytułowego bogactwa przy pomocy prac 21 artystów. Już od pierwszej chwili uwagę widzów przyciągają symbole zamożności i dostatku – złoto, prestiżowe marki, biżuteria, wszechobecne dolary.
Jednym z eksponowanych atrybutów bogactwa jest praca pt.„Midas” Maurycego Gomulickiego – złoty stolik zamknięty w gablocie, na którego blacie wyłożona jest piękna biżuteria. Zawiera on w sobie kontekst mitologiczny – nazwa pracy pochodzi od imienia greckiego króla, który pragnął, aby wszystko czego dotknie, zamieniło się w złoto.
Kolejnym dziełem, które szczególnie przyciągnęło uwagę licealistów, jest „Bursztynowy kebab” autorstwa Marii Tobały. Rzeźba, jak wskazuje tytuł, ma formę bursztynowego kebaba, zainstalowanego w opiekaczu. Artystka odwołuje się do bursztynu, który traktowany jest jako nasze dobro narodowe, jednak nawiązuje również do wybuchu popularności fast foodów w Polsce. Instalację można też potraktować jako ironiczne spotkania dwóch wyobrażeń bogactwa.
Inna praca, która wydała się wielu uczniom interesująca, nosiła tytuł „Is it safe”. Autorka Ewa Axelrad skupiła się na temacie złotego zęba, który dawniej był odznaką zamożności, ale także formą zabezpieczenia finansowego usytuowanego we własnym ciele, do czego autorka odniosła się w nazwie swojego dzieła.
Podsumowując, wystawa pt. „Bogactwo” zawiera w sobie wiele form i kontekstów, które na własny sposób interpretują, czym jest dobrobyt.
Wiktoria Lesiak, Sara Gańko, kl. 2A LO