Dnia 16 marca 2021 klasa 1c uczestniczyła w zajęciach z asystentką Judith. Tematem zajęć był Le verlan – język typowy dla nastolatków.

11 marca  2020 uczniowie klasy dwujęzycznej francuskiej 1C i uczniowie klasy 2/3 z językiem francuskim rozszerzonym spotkali się z naszym pierwszym asystentem języka francuskiego z programu Comenius Pierre Calvar.

Pierre realizował staż w naszym liceum w latach 2010-2011 i na dzisiejszym spotkaniu wspominał ten okres. Opowiadał również uczniom o swojej drodze zawodowej i pracy nauczyciela w Liceum Francuskim w Bejrucie, wspominał  o swoich podróżach.  Aktualnie Pierre kończy swoja pracę w Libanie i we wrześniu przenosi się do Hanoi w Wietnamie. Oczywiście spotkanie odbyło się w języku francuskim,  a nasi uczniowie dopytywali o jego plany na najbliższe podróże.

We wtorek (16.02.2021) mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie poprowadzonym przez Panią doktor Małgorzatę Sokołowicz z Instytutu Nauk Romańskich w Uniwersytecie Warszawskim. Wykład i prezentacja, którą dla nas przygotowała, miała na celu przybliżenie kierunków w literaturze i malarstwie francuskim XIX wieku . Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy ,które z cała pewnością przydadzą się nam na maturze . Poza tym, pokazała nam kilka nurtów z sztuki i literatury ściśle związanymi z pewną epoką we Francji. Dzięki temu został nam przybliżony obraz tego kraju, na przestrzeni wieków. Wszystko to zostało zaprezentowane bardzo ciekawie i oczywiście w języku francuskim.
Było to nasze pierwsze spotkanie na prawdziwym uniwersyteckim wykładzie .
Nie można było narzekać, na nudę !
Było ciekawie i czekamy na kolejny wykład.

W tym semestrze dołączyła do nas na platformie Teams Judith Lerich – studentka FLE z francuskiego Rennes, stolicy Bretanii.Judith przygotowuje się do zawodu nauczyciela języka francuskiego dla cudzoziemców. Uwielbia podróże, bretońskie naleśniki i gra na fortepianie. Mamy nadzieję, że dołączy do nas po zakończeniu pandemii.

W piątek klasa dwujęzyczna 1C miała wyjątkową lekcję języka francuskiego. Uczniowie przygotowali dania typowe dla kuchni Bretanii – gâteau breton – bretońskie ciasto ze śliwkami i crêpes – naleśniki.
Bon appetit!

Uczniowie naszego liceum przystąpili w marcu do międzynarodowego egzaminu z języka francuskiego. Wszyscy uzyskali wysokie wyniki i otrzymują certyfikat potwierdzający znajomość języka francuskiego na poziomie B1.

Małgorzata Pawlak kl. 1/3

Małgorzata Pieniążek kl. 2C

Patrycja Gelak kl. 3B

Alicja Lis kl. 3B

Matĕj Pakulski kl. 3B

Gratulujemy!!!

Atelier –list motywacyjny w języku francuskim

Czwartego dnia marca odwiedziła nasze liceum Eliza Łuczyńska-przedstawiciel Campus France w Warszawie, która prowadziła zajęcia na temat listu motywacyjnego w języku francuskim . Uczniowie pracowali w grupach tworząc własne listy motywacyjne oraz pozyskali wiedzę dlaczego w ogóle rola listu motywacyjnego  jest tak znacząca w poszukiwaniach pracy lub starania się na studia . Przedstawiono nam schemat i plan działania. Po części teoretycznej, wspomniana praca w grupach nie sprawiała nam problemu. Pani Łuczyńska zaproponowała również uczniom naszego liceum wsparcie w postaci sprawdzenia, w razie potrzeby, ich listów w języku francuskim. Za przeprowadzone zajęcia dziękujemy przedstawicielce Instytutu i Campus France  oraz gronu pedagogicznemu nauczającemu języka francuskiego w naszym LO.

Matěj Pakulski, 3B

Spotkanie polsko- tureckie po francusku
Od września a więc w tym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w projekcie na platformie E- Twinning. To ciekawe przedsięwzięci realizowane jest w języku angielskim i francuskim. Nasi uczniowie z sekcji francuskiej mieli okazję poznać rówieśników z miasta Zonguldak w północno- zachodniej części Turcji.
Uczniowie z klasy 0F oraz z kl. I/3 przygotowali prezentację ciekawych miejscowości w Polsce i wymieniali się informacjami z rówieśnikami tureckimi. Kontakt między dwiema szkołami z wykorzystaniem formuły online miał miejsce 5 lutego. Odniosłam wrażenie, że spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Nauczyciele z Polski zebrali maile od swoich uczniów i przekazali tureckiej nauczycielce . A więc pierwsze koty za płoty, lody zostały przełamane i teraz czekamy na korespondencję elektroniczną w j. francuskim, która obu stronom daje szanse wykorzystania języka.

AWI

Asystentka języka francuskiego 

Witamy w naszym liceum Mathilde Bijaczyk naszą nową asystentkę języka francuskiego .
Mathilde mieszka na stałe w Reims gdzie studiuje FLE .Mathilde będzie wspierała naszych uczniów w nauce języka francuskiego do końca roku szkolnego  .
Zyczymy jej wielu miłych chwil i równie wielu  sukcesów .
Bonne chance Mathilde !!!

ARO

Mediateka Instytutu Francuskiego

Klasa wstępna 0F z językiem francuskim w mediatece Instytutu francuskiego:
Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem mediateki i dowiedzieli się jak z niego korzystać.

Studia we Francji? Czemu nie!

13 grudnia uczniowie klas 0F oraz 1/3 brali udział w spotkaniu Campus France na temat studiów we Francji. Dowiedzieli się w jaki sposób można aplikować na studia we Francji, dlaczego warto uczyć się języka francuskiej. Uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę na temat Francji, biorąc udział w quizie kahoot z nagrodami, a na koniec spotkania wszyscy mogli skosztować specjałów kuchni francuskiej.

Francja od kuchni

Uczniowie klasy 0F – wstępnej dwujęzycznej z językiem francuskim zrealizowali projekt kulturalny dotyczący kuchni francuskiej. Każda grupa przygotowała wystąpienie dotyczące wybranego regionu Francji oraz jego kuchni regionalnej. Zdecydowanie najciekawszym punktem prezentacji była degustacja potraw przygotowanych przez uczniów. Nie zabrakło oczywiście plateau de fromage czyli deski serów francuskich.

Poznajemy Belgię

Dnia 29.10.2019 nasza szkoła gościła panią Delegat Wallonii – Brukseli Laurence Cappelle. Podczas krótkiego spotkania nasi  uczniowie mieli okazję poznać bliżej Belgię a w szczególności praktyczne informacje dotyczące tego pięknego kraju i możliwości studiowania. Spotkanie odbyło się  w języku francuskim. Bardziej odważni uczestnicy zadawali pytania na które pani Delegat chętnie odpowiadała. Brawo.
EZW

Europejski Dzień Języków Obcych w Schumanie!

4 października nasza szkoła poświęciła część tego dnia na przygotowanie pysznych, na swój sposób egzotycznych, śniadań. W zależności od specjalizacji językowej uczniowie mieli za zadanie zamienić się na ten moment w rodowitych mieszkańców danego kraju i naśladować jego obyczaje. W klasach, które organizowały biesiadę francuską nie zabrakło kultowych bagietek, tymczasem na śniadaniu angielskim królowały najróżniejsze herbatki w filiżankach. Młodzież na rozszerzeniu z niemieckiego natomiast  wyposażyła swój posiłek głównie w precle, bułeczki i rogaliki. Oczywiście, w wyobraźni mogliśmy spytać o pieczone kasztany, puddingi, czy nawet bawarskie specjały z Oktoberfestu… – ale przecież goniły nas lekcje z innych przedmiotów Jednak udało nam się dodać także nietypowe akcenty – od czego młodzieńcza wyobraźnia! Na tę okazję uczniowie wyciągnęli z szaf tematyczne ciuchy, aby jak najbardziej zobrazować swoim strojem kulturę wybranego państwa. I tak na przykład przy stole pojawiały się różnokolorowe berety oraz eleganckie koszule i marynarki. Zadziwialiśmy się wzajemnie savoir vivre’em i manierami przy stole. Pojawiły się nawet odważne motywy charakteryzacji i makeupu, ale to już uruchomiło czujne oko Sami Wiecie Kogo Bezsprzecznie można powiedzieć, że przez tę krótką chwilę doceniliśmy magię kultury innego narodu! Za rok wymyślimy jeszcze coś zupełnie nowego! Salut! Bye! Tschuss

Julia Osiecka kl. 2A

Ostatnie dwa miesiące nasi uczniowie spędzili pod językową opieką francuskiej studentki FLE -Vaitiaré Butscher pochodzącej z Nowej Kaledonii . Nasi uczniowie poznali miedzy innymi kulturę tego daleko położonego departamentu Francji, mogli również porównać życie i zwyczaje młodych mieszkańców Nowej Kaledonii. W czasie zajęć pogłębiali znajomość języka francuskiego i rozwijali swoje umiejętności komunikacyjne. Jesteśmy dumni, że już od kilku lat gościmy każdego roku w naszym liceum studentów francuskich, którzy wspierają uczniów w nauce języka francuskiego, w przygotowaniach do egzaminu DELF oraz imprezach frankofońskich.

ARO

                                                               Święto języka francuskiego

Marzec to miesiąc Frankofonii, czyli święto języka i kultury krajów frankofońskich.

Uczniowie sekcji dwujęzycznej z językiem francuskim przygotowali i przedstawili plakaty na temat krajów francuskojęzycznych. W czasie zajęć z udziałem naszej nowej asystentki Vaitiare Butscher pochodzącej z Nowej Kaledonii uczniowie mieli okazje degustować przygotowane w domu naleśniki o różnych smakach oraz brali udział w grach językowych.

Asystentka języka francuskiego w naszym liceum

Już od początku października w naszym liceum naukę języka  francuskiego wspomaga Alicia Schuppen, francuska studentka FLE odbywająca swój staż w Warszawie. Dzięki współpracy z Instytutem Francuskim nasi uczniowie mogą korzystać z jej wsparcia językowego .

Miłego pobytu 🙂

ARO

Nos attestations sont arrivées!

17 maja, uczniowie klasy 3/1 oraz uczennica klasy 2/1 Aneta Góralska  odebrali certyfikaty DELF potwierdzające znajomość języka francuskiego na poziomie A2. Dyplomy wręczyła Pani Dyrektor – Jolanta Kaczmara oraz nauczycielki języka francuskiego – Pani Agata Romska oraz Pani Urszula Nakielska.

Certyfikat DELF (Diplôme d’études en langue française) jest międzynarodowym dokumentem wydawanym przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pozwala on rozpocząć studia we Francji oraz jest cennym dokumentem, który można dołączyć do CV.

Dla uczniów sekcji francuskiej jest on realnym potwierdzeniem ciężkich trzech lat nauki francuskiego od podstaw. Wszyscy uczniowie zdali oraz są wspólnie zgodni, że na poziomie A2 nauka się nie kończy.

Gratulujemy i życzymy dalszych postępów i sukcesów

Adam Słupek 3/1

Festiwal Frankofonii/La fete de la Francophonie

Marzec jest dla wszystkich miłośników języka francuskiego miesiącem szczególnym. 21 marca uczniowie naszego liceum wraz z klasą dwujęzyczną francuską z SP 12 pod opieką Pana Artura Kowalskiego obchodzili święto frankofonii (fr. la fete de la francophonie). Nasz asystent językowy Simon Schoonbroodt, z pochodzenia Belg, opowiadał nam o swojej ojczyźnie – języku, przysłowiach, kuchni, miastach oraz tradycjach. Mieliśmy okazję zagrać w gry na temat Belgii oraz spróbować swoich zdolności językowych podczas czytania komiksów i uzupełniania tekstu piosenki. Na koniec przyszedł czas na degustację słodkości belgijskich przygotowanych przez naszych licealistów. Dowiedzieliśmy się, podczas warsztatów, wielu ciekawych informacji na temat kultury frankofońskiej co jeszcze bardziej utwierdziło nas w przekonaniu, że francuski nie tylko jest piękny, ale też i warty nauki i powszechnie używany na całym świecie. (Adam Słupek kl. 3/1)

Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Przedstawicielstwa Generalnego Walonia-Bruksela

Spotkanie uczniów CXXXVII LO z przedstawicielem

Campus France – Panią Elizą Łuczyńską

 

W spotkaniu udział wzięli również uczniowie SP 12 w Warszawie z sekcji dwujęzycznej z językiem francuskim wraz ze swoim wychowawcą Panem Arturem Kowalskim .

Lekcja języka francuskiego z udziałem Simon Schoonbroodt i Pierre Calvar, w której udział wzięli uczniowie klasy dwujęzycznej z językiem francuskim

Petit-déjeuner au restaurant Croque Madame/ Francuskie śniadanie w Croque Madame

Avec notre professeur de français Madame Agata Romska, nous avons organisé un petit déjeuner français dans une petite brasserie à Nowy Swiat – Croque Madame .

Nous avons déjeuné avec notre assistant linguistique , Simon, qui est Belge mais qui habite et qui fait ses études en France à Toulouse .

Nous avons parlé en français de nos projets pour le futur et nous avons discuté de nos vacances d’hiver.

Le croissant au chocolat ,le croque monsieur et le sandwich au brie et à la confiture de framboise étaient super bons .

En mangeant nous avons appris beaucoup de nouveaux mots en français .-

Wraz z naszą nauczycielką języka francuskiego p. Agatą Romską zorganizowaliśmy francuskie śniadanie w małej restauracji na Nowym Świecie – Croque Madame .

Zjedliśmy śniadanie razem z naszym asystentem języka francuskiego ,Simon ,który jest Belgiem ale mieszka i studiuje we Francji w Tuluzie .

Rozmawialiśmy o naszych planach na przyszłość i mówiliśmy o spędzaniu ferii zimowych. Czekoladowy rogalik ,zapiekanka nazywana – croque monsieur i kanapka z serem brie z konfitura malinową były bardzo smaczne .

Jedząc nauczyliśmy się wielu nowych słów w języku francuskim …

Matej Pakulski 1B

Simon – nativ speaker z Francji

Dzięki współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie po raz kolejny możemy gościć w naszej szkole asystenta językowego – native speakera języka francuskiego.

Simon Schoonbroodt jest Belgiem, mieszkającym na stałe w Regionie Tuluzy, studiuje nauczanie języka francuskiego dla cudzoziemców. Będzie on w naszej szkole przez kolejne 6 miesięcy wspierając uczniów uczących się języka francuskiego w klasach dwujęzycznych naszej szkoły.

Życzymy miłego pobytu i wielu niezapomnianych wrażeń z Polski . (ARO)

Egzaminy języka francuskiego – DELF

DELF -Diplôme d’études en langue française – oficjalny, międzynarodowy certyfikat językowy, potwierdzający znajomość języka francuskiego przez osoby, dla których język ten nie jest ojczystym.

Certyfikat ten jest jednym z dwóch, obok DALF, dyplomów ustanowionych przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej 22 maja 1985 roku.

DELF można zdawać na jednym z czterech poziomów, zgodnych z zaleceniami przyjętymi przez Radę Europy:

• poziom podstawowy: A1 i A2,

• poziom samodzielności: B1 i B2.

Poziomowi biegłości (C1 i C2) odpowiada certyfikat DALF.

  • Udostępnij :
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status