Nihongo to język japoński. Nauka tej egzotycznej – choć coraz bardziej popularnej mowy, ma w naszej szkole  swoją tradycję. Uczniowie uczestniczący w zajęciach pozalekcyjnych poznają nie tylko żywy język (filmy, konwersacje, elementy kaligrafii) ale co oczywiste – także wybrane aspekty kultury japońskiej. Niekiedy fascynacja Orientem nie jest jedynie słomianym zapałem a niektórzy z naszych byłych słuchaczy to absolwenci Japonistyki ze stażem stypendialnym w Japonii. Nie chodzi zresztą jedynie o sam język. Nie tak dawno dzięki zaangażowaniu i pasji uczniów CXXXLII LO powstał film Obrazki z Japonii – maski widzialne i niewidzialne, będący próbą spojrzenia (niekiedy z przymrużeniem oka) na zagadnienia społeczne i kulturowe Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dziś w okresie pandemii tytułowe maski są wszędzie, nie wzbudzając zdziwienia a same zajęcia odbywają się online. Nie zniechęca to jednak uczniów zainteresowanych egzotyką i nauką samego języka do logowania się na teamsach na cotygodniowych spotkaniach..

Ponieważ nasza szkoła tak często kojarzy się językowo – dziś na początek akcent czysto lingwistyczny. Jak umiejscowić język japoński wśród innych języków orientalnych ? Czy istnieją widoczne podobieństwa ? Który z nich wydaje się (naj)trudniejszy ? Nie wdając się w naukowe dociekania (o tym może kiedyś) porównajmy zwrot:  Jak się masz ? w językach: japońskim, chińskim i wietnamskim.

Posłuchajmy, przeczytajmy, spróbujmy wymówić i …. oceńmy sami:

Japoński:

Chiński (mandaryński):

Chiński (kantoński) Hong Kong, Makao, Kanton:

Wietnamski:

 

Zapewne po przesłuchaniu plików dźwiękowych wymowa japońska (w zestawieniu z innymi językami) będzie dla was czymś co Japończycy określają jako asameshi mae: przed śniadaniem (coś łatwego co da się zrobić przed porannym posiłkiem) czyli nasza bułka z masłem.

Jeśli jednak uważacie że wszystkie usłyszane zwroty są proste – spróbujemy swoich sił na orientalnych łamańcach językowych – w następnym odcinku.

Do zobaczenia!

Jikai wo tanoshimini, mata ne!

次回を楽しみに、またね!

  • Udostępnij :
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status