Język japoński
Nihongo to język japoński. Nauka tej egzotycznej – choć coraz bardziej popularnej mowy, ma w naszej szkole swoją tradycję. Uczniowie uczestniczący w zajęciach pozalekcyjnych poznają nie tylko żywy język (filmy, konwersacje, elementy kaligrafii) ale co oczywiste – także wybrane aspekty kultury japońskiej. Niekiedy fascynacja Orientem nie jest jedynie słomianym zapałem a niektórzy z naszych byłych słuchaczy to absolwenci Japonistyki ze stażem stypendialnym w Japonii. Nie chodzi zresztą jedynie o sam język. Nie tak dawno dzięki zaangażowaniu i pasji uczniów CXXXLII LO powstał film Obrazki z Japonii – maski widzialne i niewidzialne, będący próbą spojrzenia (niekiedy z przymrużeniem oka) na zagadnienia społeczne i kulturowe Kraju Kwitnącej Wiśni.
Dziś w okresie pandemii tytułowe maski są wszędzie, nie wzbudzając zdziwienia a same zajęcia odbywają się online. Nie zniechęca to jednak uczniów zainteresowanych egzotyką i nauką samego języka do logowania się na teamsach na cotygodniowych spotkaniach..
Ponieważ nasza szkoła tak często kojarzy się językowo – dziś na początek akcent czysto lingwistyczny. Jak umiejscowić język japoński wśród innych języków orientalnych ? Czy istnieją widoczne podobieństwa ? Który z nich wydaje się (naj)trudniejszy ? Nie wdając się w naukowe dociekania (o tym może kiedyś) porównajmy zwrot: Jak się masz ? w językach: japońskim, chińskim i wietnamskim.
Posłuchajmy, przeczytajmy, spróbujmy wymówić i …. oceńmy sami:
Japoński:
Chiński (mandaryński):
Chiński (kantoński) Hong Kong, Makao, Kanton:
Wietnamski:
Zapewne po przesłuchaniu plików dźwiękowych wymowa japońska (w zestawieniu z innymi językami) będzie dla was czymś co Japończycy określają jako asameshi mae: przed śniadaniem (coś łatwego co da się zrobić przed porannym posiłkiem) czyli nasza bułka z masłem.
Jeśli jednak uważacie że wszystkie usłyszane zwroty są proste – spróbujemy swoich sił na orientalnych łamańcach językowych – w następnym odcinku.
Do zobaczenia!
Jikai wo tanoshimini, mata ne!
次回を楽しみに、またね!