Renata Wójcik

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego na 21 lutego, w ramach kształtowania świadomości językowej uczniów zarówno gimnazjum jak i liceum, biblioteka szkolna przygotowała happening w formie ciekawostek językowych. Jeżeli ktokolwiek miał do tej pory wątpliwości, czy język polski jest językiem trudnym, mógł się jeszcze dodatkowo utwierdzić w swoim przekonaniu. Na pozycję języka polskiego w rankingach typu „najtrudniejszy do nauki” ma wpływ ortografia, trudna wymowa, złożona gramatyka, od której reguł jest wiele wyjątków – i jeszcze mnóstwo innych kwestii.

Spróbowaliśmy rozwiać wasze językowe wątpliwości i mamy nadzieję, że choć trochę  nam się to udało. Wiecie już dlaczego mówimy szedłem a nie szłem, że kiedy chcemy coś wysłać, napisać i rozesłać to robimy to pod adres a w swobodnej rozmowie możemy kogoś poprosić o „zgaszenie” telewizora (choć ten się nie pali).  Ile roboty jest przy leniwych pierogach i jak trudno jest się potem odtłuścić… tzn. odchudzić.  I jaki sens ma zasłanianie zoo? Poznaliście anglicyzmy i germanizmy oraz zapożyczenia z francuskiego i łaciny na co dzień goszczące w naszym języku. Strasznie… ups! Bardzo Wam się podobało?

Czy nadal uważacie, że polski nie jest aż tak trudny? (KPY)

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status