Renata Wójcik

Sztuka religijna dawno przekroczyła granice miejsc kultu, dziś komentuje miejsce sacrum w świecie, analizuje granice tego, co prywatne i tego, co społeczne. Często obrazoburcza, jednych skłania do myślenia, a innych szokuje. Mogli przekonać się o tym licealiści z kl. 1A, którzy 17 października oglądali w Zachęcie wystawę „In God We Trust”.

Ekspozycja ma na celu ukazanie bogactw wierzeń i praktyk religijnych składających się na krajobraz wyznaniowy Stanów Zjednoczonych. Obejmuje prace grupy współczesnych artystów amerykańskich, którzy podejmują kwestie związane z religią, rzadko spotykanymi wierzeniami, sektami, kultami, ale też opisują wzajemne relację pomiędzy wiarą a społeczeństwem, ekonomią, polityką, sportem czy kulturą popularną.

Największe emocje budzi chyba udział w wystawie Davida LaChapelle’a. Na ścianach Zachęty można zobaczyć m.in. słynny cyklJesus Is My Homeboy pokazujący sceny z Nowego Testamentu we współczesnej oprawie (każda z fotografii jest warta ok. 40 tysięcy dolarów). Zaprezentowane zostały także nowsze prace artysty  –  w tym kontrowersyjny portret Kanye Westa w roli Jezusa w koronie cierniowej.

Warto również zauważyć Carlosa Rolona, który specjalnie z myślą o Zachęcie zrealizował projekt mający wciągnąć zwiedzających do aktywnego dialogu. W murach warszawskiej galerii drobiazgowo odtworzył tzw.botánica, czyli sklep z dewocjonaliami i akcesoriami do domowych ołtarzyków, obecny w każdej latynoskiej dzielnicy na całym świecie. Jego autorstwa jest też posąg Buddy wysadzany kryształkami Swarovskiego i siedzący na postumencie z karoserii samochodowej z głośnikami.

Uczniowie kl. 1A podjęli trud niełatwej konfrontacji ze współczesnymi dziełami – instalacjami wizualnymi i dźwiękowymi, videoartem, fotografią, rzeźbą, kolażem. Dyskutowali, patrzyli z zaciekawieniem i zdziwieniem. Zastanawiali się: to jeszcze sztuka czy już sakrokicz made in USA?

Dla tych, którzy chcą uzyskać odpowiedź na to pytanie, cenna informacja – wystawę „In God We Trust” można oglądać w Zachęcie jeszcze do 10 listopada.

AGK

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status