Urszula Nakielska

„Tam sięgnij, gdzie smog nie sięgnie, czyli KATOWICE 2019”
,,Kiedy wyciągnęłam rękę, w chmurze smogu zrobiło się wgłębienie”.
Wtorkowy poranek, 17 grudnia, uczniowie klas 2B i 2C (w towarzystwie jednej doczepionej uczennicy z klasy 2A) uczcili dworcową kawą w oczekiwaniu na pociąg do Katowic. Na miejscu czekały na nich uśmiechy mieszkańców, sprzedawcy oscypków i – co najważniejsze – piękne (średnio widoczne) budowle.
Wycieczkowicze swoją wyprawę zaczęli od wydziału filmowego Uniwersytetu Śląskiego, czyli Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Prezentacja uczelni była prowadzona w bardzo interesujący sposób – zwłaszcza dla aspirujących schumanowskich filmowców. Wrażenie robiła nie tylko atmosfera miejsca, ale i jego architektoniczne walory, pracownie, świetne warunki do rozwoju.
Nie była to jedyna atrakcja zaoferowana przez Katowice, bowiem głównym celem naszej podróży okazało się Muzeum Śląskie. Wchodząc do historycznego labiryntu na własne oczy można było ujrzeć magię przeszłości tego miasta, regionu, ale również całej Polski. Poza tym na poziomie ,,-4″ iskrzyły instalacje, malowidła i filmy sztuki nowoczesnej. Kluczowe dla nas i dla naszych kart pracy były ekspozycje związane z polskim malarstwem od 1800 roku po lata współczesne oraz bardzo nowoczesna wystawa o dziejach Śląska. Jeśli ktoś zdołał wygospodarować trochę czasu, mógł oddać się kontemplacji podziwiając zbiory sztuki sakralnej albo retrospektywne ujęcie teatralnych scenografii ze znanych przedstawień teatralnych. Osobną atrakcję stanowiła instalacja artystyczna japońskiej artystki Chinaru Shiota „Cuoting memories”. Jednym słowem – każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie.
Przez cały nasz pobyt w stolicy Śląsk w płucach młodych badaczy kultury wirowało ciężkie powietrze, ledwie mogące się tam przedostać przez smolisty smog ciągnący się nad miastem i połykający wierzchołki budowli. Lecz my, wzorem romantyków, staraliśmy się sięgnąć tam, gdzie wzrok nie sięga…
Julia Osiecka kl.2A

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status