Urszula Nakielska
„Kultura i banany”
137 LO im. R. Schumana to szkoła, która zachęca uczniów do aktywnego uczestniczenia w kulturze, do reagowania na wydarzenia z otaczającego nas świata, do myślenia. Jednym ze sposobów prowadzenia dialogu publicznego, w którym może wyrazić się młode pokolenie, jest happening.
I znów okazało się, że powinniśmy zareagować – my, nauczyciele i uczniowie – tym razem wobec niepokojącego przejawu cenzury i hipokryzji.
Podczas przerwy uczniowie z klasy 3/3 przygotowali elegancki stół, na którym miała odbyć się uczta jak z arystokratycznych salonów. Gościom usługiwał lokaj, a w tle rozbrzmiewała klasyczna muzyka (Pachebel – Canon D-dur). Ucztujący byli elegancko ubrani i starali się przestrzegać wszystkich zasad dworskiej etykiety. Obok białych talerzy pojawiły się sztućce. Głównym i jedynym daniem były… banany!
Był to symboliczne wsparcie przez nas protestu ludzi z całego kraju przeciw usunięciu z Muzeum Narodowego dwóch instalacji wideo, których autorkami są Natalia Lach-Lachowicz i Katarzyna Kozyra.
Natalia Lach-Lachowicz (ur. w 1937 r. w Żywcu) to polska artystka intermedialna, konceptualistka. Zajmuje się też malarstwem, grafiką, a od lat 70. także performancem, filmem eksperymentalnym, wideo, instalacją, fotografią i rzeźbą. Jej prace można łączyć z nurtem konceptualizmu, body-artu, foto-artu. W maju 2007 r. została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w styczniu 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Katarzyny Kobro. W 2018 roku uhonorowana została Rosa Schapire Art Prize. Jej instalacja „Sztuka konsumpcyjna” w 1976 roku znalazła się na okładce międzynarodowego pisma „Flash art” – i właśnie tę instalację w Polsce w roku 2019 nagle ocenzurowano.
Sztuka współczesna jest trudna, bo wymaga intelektu i wrażliwości. Kto sobie z tym nie radzi, chyba po prostu się jej boi. Wolność sztuki, to wolność myślenia. Dlatego uczniowie z Schumana nie będą obojętni na próby ograniczania im tych wartości.
dzu