Urszula Nakielska

„Kultura i banany”
137 LO im. R. Schumana to szkoła, która zachęca uczniów do aktywnego uczestniczenia w kulturze, do reagowania na wydarzenia z otaczającego nas świata, do myślenia. Jednym ze sposobów prowadzenia dialogu publicznego, w którym może wyrazić się młode pokolenie, jest happening.
I znów okazało się, że powinniśmy zareagować – my, nauczyciele i uczniowie – tym razem wobec niepokojącego przejawu cenzury i hipokryzji.
Podczas przerwy uczniowie z klasy 3/3 przygotowali elegancki stół, na którym miała odbyć się uczta jak z arystokratycznych salonów. Gościom usługiwał lokaj, a w tle rozbrzmiewała klasyczna muzyka (Pachebel – Canon D-dur). Ucztujący byli elegancko ubrani i starali się przestrzegać wszystkich zasad dworskiej etykiety. Obok białych talerzy pojawiły się sztućce. Głównym i jedynym daniem były… banany!
Był to symboliczne wsparcie przez nas protestu ludzi z całego kraju przeciw usunięciu z Muzeum Narodowego dwóch instalacji wideo, których autorkami są Natalia Lach-Lachowicz i Katarzyna Kozyra.
Natalia Lach-Lachowicz (ur. w 1937 r. w Żywcu) to polska artystka intermedialna, konceptualistka. Zajmuje się też malarstwem, grafiką, a od lat 70. także performancem, filmem eksperymentalnym, wideo, instalacją, fotografią i rzeźbą. Jej prace można łączyć z nurtem konceptualizmu, body-artu, foto-artu. W maju 2007 r. została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w styczniu 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Katarzyny Kobro. W 2018 roku uhonorowana została Rosa Schapire Art Prize. Jej instalacja „Sztuka konsumpcyjna” w 1976 roku znalazła się na okładce międzynarodowego pisma „Flash art” – i właśnie tę instalację w Polsce w roku 2019 nagle ocenzurowano.
Sztuka współczesna jest trudna, bo wymaga intelektu i wrażliwości. Kto sobie z tym nie radzi, chyba po prostu się jej boi. Wolność sztuki, to wolność myślenia. Dlatego uczniowie z Schumana nie będą obojętni na próby ograniczania im tych wartości.
dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status