Renata Wójcik

Dnia 8 marca klasy pierwsze liceum w ramach lekcji przedsiębiorczości wybrały się na wycieczkę do budynku Giełdy Papierów Wartościowych.

Na początku już zaczęły się emocje – każdy musiał odbyć odprawę min. przejść przez bramkę, która wykrywała metalowe rzeczy i oddać bagaże do urządzenia, które je prześwietlało. Miało to za zadanie wykluczyć wniesienie na teren budynku niebezpiecznych przedmiotów np. bomby. Z powodu różnych zagrożeń to miejsce jest pilnie strzeżone. Po pokonaniu bramek śmiało ruszyliśmy na lekcję.

Na głównym holu stał duży byk zrobiony z metalu, wyprodukowany na 10-lecie giełdy. Przewodnik opowiedział nam o nim kilka słów. Symbolizował on hossę, czyli wzrost akcji na giełdzie. Widzieliśmy również salę konferencyjną, gdzie znajdowały się monitory, które wyświetlały wzrosty i spadki akcji poszczególnych firm notowanych na giełdzie oraz słynny dzwon, który otwiera każdą sesję. Zostaliśmy zaproszeni do sali z rzutnikiem, gdzie obejrzeliśmy film – wprowadził on nas w tematy giełdy. Później była chwila na zadawanie pytań, na które przewodnik chętnie odpowiadał.

Przewodnik przekazał nam też dużo informacji o Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej. Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej, który uczy inwestowania na giełdzie, analizowania sytuacji na rynkach, podejmowania decyzji i pracy w grupie.

Taka forma lekcji, była bardzo ciekawa. Poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat ekonomii. Dowiedzieliśmy się, na czym polega granie na giełdzie, w co warto inwestować, by nasze oszczędności wzrosły, czym są akcje, obligacje oraz dużo cennych wiadomości. Zwiedziliśmy siedzibę giełdy, która jest elegancka i nowoczesna.

Wycieczka była bardzo udana. Choć stąpaliśmy po twardej ziemi (a dokładniej podłodze), to chyba każdy przez chwilę widział się w marzeniach jako rekina finansjery, bogatego inwestora liczącego swoje zyski… Ale tymczasem wypatrujemy nie hossy na giełdzie, lecz przybycia słonecznej wiosny!

Aneta Rydzewska
Justyna Przyborowska
1A LO

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status