Renata Wójcik

23 października klasy III gimnazjum i wszystkie klasy licealne  uczestniczyły w lekcji on-line, której tematem była tożsamość Żydów polskich. Pretekstem do tej lekcji stało się niebywałe wydarzenie –  otwarcia wspaniałej, na wskroś nowoczesnej wystawy dotyczącej historii osadnictwa żydowskiego na naszych ziemiach i udziału żydowskiej kultury, nauki w naszej kulturze i nauce, słowem obecności Żydów w naszej historii.

Lekcję prowadziła aktorka Maria Seweryn i dziennikarz Maciej Orłoś. Oprowadzali po wystawie, pokazując co ciekawsze eksponaty, wspominając co ważniejsze wydarzenia z polsko-żydowskich dziejów, których początki sięgają X wieku. Jednym z wymienionych przez prowadzących nazwisk co znamienitszych Żydów był Szmul Zbytkower, nota bene właściciel m.in. terenów dzisiejszego Targówka, bankier Stanisława Augusta.

I tak wirtualne zwiedzanie wystawy muzealnej zakończyliśmy u nas, na Targówku. Niektórzy uczniowie już teraz planują klasowe wyjście na tę wystawę. Byłam, widziałam i polecam.

Marzena Romanowska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status