Urszula Nakielska

Samochód, który można rozłożyć i złożyć jednym kluczem? Karabin, którym można pokonać czołg? Samoloty bijące światowe rekordy? Luxtorpeda, która była czymś więcej niż dzisiejsze Pendolino… I to nie wszystko!

O tym, jakie były osiągnięcia techniczne, cywilizacyjne Polaków w czasach II RP, opowiadała specjalna wystawa historyczna przygotowana przez licealistów ze 137 LO pod kierunkiem pana Michała Szwedo. Jej prezentacja wpisuje się w działania związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. O atrakcyjności wystawy świadczy również fakt, że została ona obecnie zamieszczona w głównej sali konferencyjnej w Urzędzie Dzielnicy Targówek i dostępna jest mieszkańcom Warszawy oraz towarzyszy wydarzeniom organizowanym w urzędzie, np. spotkaniu koordynatorów Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, w której wzięli udział nasi nauczyciele.

Wystawa skłania do refleksji nad potencjałem Polski międzywojennej. Nasza ojczyzna po latach zaborów, zniszczeniach I wojny światowej była sukcesywnie odbudowywana, unowocześniana. Realizowano kolejne projekty techniczne, a sam Polacy okazywali się zdolnymi i kreatywnymi  inżynierami, konstruktorami, z których z pewnością możemy być dumni. Ich marzenia, wizjonerstwo  imponują także dziś. Mogą też inspirować współczesnych Polaków do działań, które przyniosą satysfakcję im samym, ale i przysłużą się wielce ojczyźnie.

DZU

  

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status