Urszula Nakielska
Samochód, który można rozłożyć i złożyć jednym kluczem? Karabin, którym można pokonać czołg? Samoloty bijące światowe rekordy? Luxtorpeda, która była czymś więcej niż dzisiejsze Pendolino… I to nie wszystko!
O tym, jakie były osiągnięcia techniczne, cywilizacyjne Polaków w czasach II RP, opowiadała specjalna wystawa historyczna przygotowana przez licealistów ze 137 LO pod kierunkiem pana Michała Szwedo. Jej prezentacja wpisuje się w działania związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. O atrakcyjności wystawy świadczy również fakt, że została ona obecnie zamieszczona w głównej sali konferencyjnej w Urzędzie Dzielnicy Targówek i dostępna jest mieszkańcom Warszawy oraz towarzyszy wydarzeniom organizowanym w urzędzie, np. spotkaniu koordynatorów Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, w której wzięli udział nasi nauczyciele.
Wystawa skłania do refleksji nad potencjałem Polski międzywojennej. Nasza ojczyzna po latach zaborów, zniszczeniach I wojny światowej była sukcesywnie odbudowywana, unowocześniana. Realizowano kolejne projekty techniczne, a sam Polacy okazywali się zdolnymi i kreatywnymi inżynierami, konstruktorami, z których z pewnością możemy być dumni. Ich marzenia, wizjonerstwo imponują także dziś. Mogą też inspirować współczesnych Polaków do działań, które przyniosą satysfakcję im samym, ale i przysłużą się wielce ojczyźnie.
DZU