Renata Wójcik

Patronem naszej szkoły jest Robert Schuman. Jeśli Schuman, to Europa. A jeśli Europa, to… EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH obchodzony hucznie, jak co roku, w ZS113.

Tym razem motywem przewodnim była wielokulturowość Starego Kontynentu, co symbolizował kolorowy, sympatyczny pociąg złożony z wielu wagoników, tworzących ciekawą dekorację na holu na parterze. Każdy z wagoników „wiózł” wyrazy i zwroty obcojęzyczne po francusku, niemiecku, angielsku i w innych europejskich językach. Ta barwna maszyna pędziła do przodu, by poznawać, odkrywać wiedzę o różnych krajach, kulturach, by cieszyć się bogactwem Europy.

Warto zapytać, jaka lokomotywa ciągnie te wagony? Oczywiście, jest to nasza młodzież – pomysłowa, otwarta na świat, pragnąca realizować swoje marzenia. W tym znaczeniu Dzień Języków Obcych to święto edukacji i możliwości wyboru, jaki zapewnia współczesna szkoła młodym ludziom.

„I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie te zatłoczone dworce…” Także u nas pociąg do języków obcych wykazało mnóstwo uczniów. W czasie przerwy wiele osób z zainteresowaniem oglądało przygotowane przez podopiecznych nauczycieli języków obcych wystawy prac plastycznych i ekspozycje przysmaków – skarbów kultury kulinarnej różnych krajów: ciasta (czekoladowe, kokosowe, jabłkowe, serniki, francuskie ze śliwkami, galaretki z bitą śmietaną, koktajlowe koreczki z owocami, babeczki, pierniki), a także dania bardziej wyszukane (pierogi, kluski, paszteciki, kotlety, sałatki).

Chociaż szkoła kojarzy się głównie z podręcznikami i zeszytami, to jednak Europejski Dzień Języków Obcych udowodnił, że ważna jest także nasza rodzima tradycja – doskonałą formą nauki okazało się wprowadzenie w życie staropolskiego przysłowia „Przez żołądek do serca”. Smak ciast i pysznych potraw niewątpliwie zmotywuje naszą młodzież i doda im wiele sił do uczenia się języków obcych, co od dawna jest wizytówką ZS 113 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie.

DZU

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status