Renata Wójcik

Ekipa naszej szkolnej telewizji SchumTV pierwszy dzień wiosny spędziła pod Sochaczewem. W promieniach coraz cieplejszego słońca, wśród przygotowanych pod zasiew pól i… w świetnych nastrojach Karol i Ola przystąpili do przygotowania reportażu o Stajni „Malowany koń”. Kamera, statyw, mikrofon – pytania do wywiadu, ciekawe ujęcia ludzi, zwierząt, przestrzeni… Jednym słowem, doskonała okazja, by poćwiczyć warsztat operatora i dziennikarza.

„Malowany koń” to miejsce pełne życia i pozytywnej energii. Wielkie zaangażowanie właścicielki, Pani Iwony, w funkcjonowanie stajni – zaraża innych. Praktycznie każdy ma tu swój udział w tworzeniu specyfiki Stajni. Dzieci i młodzież doglądają zwierząt, przygotowują je do jazdy, czyszczą, karmią, pomagają zorganizować przebieg konkursów, gier i zabaw. Dorośli dbają, by zapach dymu z ogniska zachęcał do pieczenia kiełbasek, grillowania kaszanki i degustacji wielu specjałów, które przynieśli ze sobą – domowego pieczywa i smalcu, ogórków kiszonych, własnych ciast, deserów. A wszytko to pod błękitnym gołym niebem….

Kulminacją Dnia Wiosny na pikniku w „Malowanym koniu” było symboliczne topienie Marzanny – oto, jak ten zwyczaj komentuje encyklopedia: „Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono, bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Zgodnie z opisanymi przez Jamesa Frazera zasadami magii sympatycznej (przekonanie, że działanie analogiczne wywołać powinno analogiczny efekt) wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.” I rzeczywiście, zima ustąpiła już na dobre.

Reportaż SchumTV już wkrótce w nowym odcinku programu. W nim niespodzianka, zobaczymy, jak z jazdą konną radzą sobie znane z naszego życia szkolnego osobistości….

dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status