Renata Wójcik

Dnia 17.05.2013r. uczniowie klas I/2 oraz 1A LO, pod opieką nauczyciela polskiego, Pana Dominika Zuziaka, a także nauczycielki niemieckiego, Pani Anety Kmiecik, wybrali się na wycieczkę do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, na wystawę pt. „Splendor Tkaniny”.

Ekspozycja prezentuje szeroki kontekst sztuki współczesnej. W wystawie szczególnie uwzględnione zostały tkaniny, które ukazano pod różnymi aspektami.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się projekt performatywny Joanny Malinowskiej i Christiana Tomaszewskiego pt. „Matka Ziemia, Siostra Księżyc”, który nawiązuje do programu kosmicznego, licznych filmów, czy też literatury o tematyce fantastyczno-naukowej. Zwiedzający mieli okazję podziwiać gigantyczną formę skafandra wzorowanego na stroju pierwszej kobiety w kosmosie. Po wejściu do środka monstrualnej „rzeźby” oczom odwiedzających ukazały się niezwykle oryginalnie przedstawione części garderoby kosmonauty – nawiązujące do drugiej połowy XX wieku.

Projekt, wprawdzie wyjątkowo zaskakujący, jednak pozostawiający wiele do myślenia, do zastanowienia się, co autor miał na myśli, jakimi kryteriami się kierował, czy też, co jest dominantą kompozycyjną danego dzieła?

Wielkim atutem sztuki współczesnej jest nieograniczona możliwość interpretacji. Tego typu widowiska dają naszej wyobraźni ogromne pole do popisu. Podczas oglądania wystaw sztuki współczesnej, oczami własnej kreatywności możemy ”zobaczyć” to, co autor starał się przekazać lub doszukać się (a właściwie stworzyć) w tym drugiej – zupełnie innej, lecz tak samo, a może nawet i bardziej zaskakującej formy przekazu.

Małgorzata Lucht I/2

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status