Grażyna Grzegorczyk

Słońce chyliło się ku zachodowi, kiedy zamykaliśmy laptopy na nauczaniu zdalnym. Jednak dwie uczennice z klasy 2/1 — Olga Zakrzewska i Ania Koziestańska — przechodziły z Teamsów na platformę Clickmeeting, gdzie brały udział w V Edycji Młodzieżowych Warsztatów Reportażu.
Nie będę ukrywać, że byłam sceptycznie nastawiona, w końcu to kolejne dwie i pół godziny przed ekranem, ale absolutnie nie żałuję. Miałam okazję obejrzeć świetne filmy dokumentalne, które bardzo różnią się od tego, co widzimy w telewizji. Są zdecydowanie bardziej artystyczne i nie chcę powiedzieć, że dodaje im to wartości, ale jednak — zostały w mojej pamięci na dłużej, niż kolejny głos z off-u opowiadający o „starszej pani spod Krakowa, która niedawno straciła męża, a teraz zmaga się z problemami finansowymi” z przeskakującymi bez większego ładu ujęciami.

Warsztaty były bardzo intensywne — poniedziałki, wtorki i piątki stały pod znakiem zajęć z reportażu. Co tydzień inny profesjonalista i praca z tym gatunkiem pod nowym kątem. Zaczęliśmy od kwestii technicznych podczas nagrywania oraz terminologii. Następnie omówienie formy scenariuszy oraz ich budowanie, przechodząc płynnie do reżyserii i szukania tematu produkcji, a skończyliśmy na montażu omawianym przez Przemysława Chruścielewskiego, który nadał ostateczny kształt produkcji „Boże Ciało”.
Oprócz wykładów dostawaliśmy co tydzień zadanie praktyczne nawiązujące do omawianego działu, które analizowaliśmy z prowadzącym na późniejszych zajęciach. To była świetna forma wykorzystania zdobytej wiedzy i otrzymania feedbacku.
Projekt się zakończył, a mi została wiedza, miłe wspomnienia, cała góra notatek oraz certyfikat potwierdzający ukończenie kursu. Myślę, że nauczanie zdalne to idealny czas na eksplorowanie i doskonalenie swoich zainteresowań, kiedy nie musimy nawet opuszczać swoich czterech ścian, aby znaleźć się na wykładzie czy zajęciach — ograniczają nas tylko chęci.

Ania Koziestańska 2/1

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status