Renata Wójcik

12 i 14 września były dla grupy rozszerzenia chemicznego dniami wyjątkowymi, bo poświęconymi pracy w laboratoriach Wydziału Farmacji WUM. W zajęciach organizowanych rokrocznie na Uniwersytecie Medycznym część z nas uczestniczyła już drugi raz, jednak tematyka była na tyle odmienna, że prowadzący i wykładowcy znowu mogli nas zaskoczyć.
Pierwszy dzień zajęć został podzielony na dwie części. Najpierw udaliśmy się do zakładu mikrobiologii farmaceutycznej, gdzie uczyliśmy się posiewu redukcyjnego, identyfikowaliśmy próbki bakterii i za pomocą specjalnego sprzętu badaliśmy stopień zanieczyszczenia powietrza mikroorganizmami. Następnie wysłuchaliśmy wykładu o tym, skąd biorą się alergie, po czym przeszliśmy do części praktycznej – w Zakładzie Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej wykonywaliśmy badania z krwi, które pozwalały sprawdzić, jakie czynniki wywołują u danej osoby reakcję alergiczną, a także analizowaliśmy skład ciała każdego z nas i sprawdzaliśmy swój poziom glukozy we krwi.
Dzień drugi rozpoczął się od świetnego wykładu dr Moniki Grudzień – dowiedzieliśmy się m. in. o tym, jak bardzo reklamy niektórych leków wprowadzają nas w błąd… Z kolei w Zakładzie Farmacji Stosowanej uczyliśmy się robić leki recepturowe – każdy z nas wytworzył maść witaminową, po czym odwiedziliśmy wirtualną aptekę, w której studenci ćwiczą, jak obsługiwać pacjenta. Wysłuchaliśmy jeszcze wykładu o nanotechnologii w świecie farmacji i medycyny – okazuje się, że niektóre technologie, które do niedawna istniały tylko w świecie science-fiction, dziś nabierają coraz bardziej realnych kształtów. Na koniec warsztatów sprawdziliśmy jeszcze, jak miewają się wykonane przez nas posiewy bakterii z pierwszego dnia zajęć… Kolejna wyprawa na Wydział Farmacji za rok!

Kasia Szafrańska 3A

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status