Renata Wójcik

W niedzielę 31 maja dwie uczennice naszego liceum, Wioleta Błyskosz i Paulina Leszek, uczestniczyły w warsztatach odbywających się w IX Liceum Ogólnokształcącym im. K. Hoffmanowej. Były one przygotowaniem do obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży, w którym reprezentantki naszej szkoły miały wziąć udział.

SDiM to akcja propagująca od 1994 r.  parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja odbywa się 1 czerwca, w Dzień Dziecka. Polska zorganizowała tego typu przedsięwzięcie jako pierwszy kraj w Europie. Obecnie młodzieżowe parlamenty działają także we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

Swój parlamentarny debiut rozpoczęłyśmy od spotkania z różnymi klubami poselskimi w Sali Kolumnowej, gdzie otrzymaliśmy wiele gadżetów, mniej lub więcej przydatnych. Tego dnia na Wiejskiej panowała – i to wyjątek jak na polskie warunki – stuprocentowa frekwencja, w ławach sejmowych zasiadło 460 posłów. O godzinie dziesiątej przemówieniami gości rozpoczęto posiedzenie XXI Sesji Sejmu i Młodzieży, wystąpienia zaprezentowali między innymi Pani Premier Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu Radosław Sikorski oraz Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. W toku posiedzenia mieliśmy możliwość zadawania pytań Minister Edukacji Narodowej, na które otrzymaliśmy natychmiastową odpowiedź. Pani Kluzik-Rostkowska tłumaczyła się licealistom m.in. z nie do końca przygotowanych zmian w w nowym egzaminie maturalnym.

W dalszej części wspólnie dyskutowaliśmy nad poprawkami do naszej uchwały oraz w końcu nad jej przyjęciem, co dzięki naszej wspólnej pracy się udało. Po oficjalnym zamknięciu, posłowie i posłanki zostali zaproszeni do restauracji sejmowych na wspólny obiad. Całe obrady spędziłyśmy w miłej i przyjaznej atmosferze, nie zabrakło humoru ani odwołań do polityki. Udział w takiej inicjatywie jest rzeczą wspaniałą i godną zapamiętania. Uświadamia ona, że młodzież ma także wpływ na swoje otoczenie i na państwo, oraz pokazuje, że władza jest zainteresowana problemami i opiniami młodych ludzi. Ja osobiście jestem zachwycona i z chęcią bym doświadczyła tego jeszcze raz.
Gmachu przy Wiejskiej, drżyj, młode pokolenie już czeka na zmianę warty!

 

Samorząd Uczniowski ZS113 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status