Grażyna Grzegorczyk
Wyjechaliśmy spod szkoły około godziny 9:00. Do ośrodka przyjechaliśmy o godzinie 12:00. Zostały nam przydzielone domki, a następnie zjedliśmy obiad. Po posiłku i krótkiej przerwie poszliśmy klasami nad jezioro, aby zapoznać się z resztą grupy. O godzinie 18:15 udaliśmy się na kolację. Przez kolejne 3 godziny mieliśmy czas wolny na odpoczynek.
Nastał nowy dzień. Po śniadaniu zaczęliśmy grę terenową prowadzoną na terenie ośrodka. Polegała ona na pracy zespołowej oraz znajdowaniu ukrytych zadań do wykonania. Było przy tym dużo zabawy, ale i trzeba było też wykazać się bystrością. Po obiedzie odbyliśmy kolejne zajęcia terenowe w okolicy ośrodka, podczas których uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać różne gatunki roślin, poznaliśmy kilka ciekawych nieznanych nam dotąd faktów o faunie oraz spędziliśmy miło czas na świeżym powietrzu. Następnie, wysłuchaliśmy wykładu na temat konsekwencji i sposobów minimalizowania ryzyka globalnego ocieplenia oraz drugiej prezentacji o tematyce ornitologicznej. Później udaliśmy się na warsztaty integracyjne, w czasie których mieliśmy szansę zaprezentować się przed grupą i w ten sposób lepiej się poznać. Po kolacji odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i chleba. Wieczór pod gwiazdami, relaks i zasłużony odpoczynek…
Następnego dnia po śniadaniu zorganizowano nam warsztaty dotyczące ekosystemu, terenów zielonych oraz różnorodności owadów zamieszkujących łąki. W godzinach popołudniowych udaliśmy się zaś na zajęcia integracyjne z animatorami, podczas których uczyliśmy się współpracy i sztuki kompromisu. Zajęcia trwały do godziny 16:00.
Kolejnego dnia, niestety, nadszedł czas rozstania… Ale to nie koniec atrakcji! Chociaż ruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy, po drodze zwiedziliśmy Park Etnograficzny w Olsztynku. Skansen w Olsztynku zajmuje około 100 hektarów i znajduje się tu 68 niezwykłych budynków architektury wiejskiej z przełomu XVIII i XIX wieku.
Wycieczka integracyjna zdecydowanie pomogła nam poznać kadrę oraz siebie nawzajem, nauczyliśmy się działać w grupie i wspólnie rozwiązywać problemy. Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody wyjazd można śmiało uznać za udany – był bogaty w naukowe odkrycia, konkurencje dla umysłu, zabawę i nawet podróż w czasie!
Urszula Kwiatkowska kl. 1D

