Renata Wójcik

W naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny  „Sleeveface z książką” zorganizowany przez panią Katarzynę Pyrczak – Pietrasik. Celem konkursu obok oczywiście tego nadrzędnego czyli popularyzacji czytelnictwa w niekonwencjonalny sposób było: rozwijanie zainteresowań i pasji fotograficznej, rozwijanie wyobraźni i kreatywności jak również popularyzacja idei obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nadesłane prace stanowiły ciekawe przykłady pomysłowości  autorów i jednocześnie pokazywały, jak wielki świat znaczeń i emocji mogą ukrywać książki.

Jury konkursu w składzie: Joanna Krawczyk, Dominik Zuziak i Katarzyna Pyrczak – Pietrasik wybrało zwycięzców konkursu.

W kategorii szkoły podstawowe

I miejsce – Julia Machura klasa V b Szkoła Podstawowa nr 298 im. Jana Kasprowicza

II i III miejsca nie przyznano

 

W kategorii szkoły ponadpodstawowe

I miejsce – Weronika Tyszka klasa I a CII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Józefa Woźniaka

II miejsce – Wiktoria Ostrowska klasa I a CII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Józefa Woźniaka

III miejsce – Zuzanna Błaszczyk klasa I c CII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Józefa Woźniaka

Nagroda specjalna – Szymon Machura klasa III a Szkoła Podstawowa nr 298 im. Jana Kasprowicza

I miejsce (kategoria szkoły podstawowe) – Julia Machura

W kategorii szkoły podstawowe za najciekawsze zdjęcie uznany został kolaż z książką o biografii Wisławy Szymborskiej. Fotografia eksponowała twarz pisarki na okładce książki, jednocześnie wzbogacając resztę kadru o postać młodej dziewczyny w letniej sukience. Trzymającej w rękach ananas. Zdjęcie zaciekawia, intryguje, przyciąga uwagę. Dodatkowym bodźcem dla domysłów i wrażeń odbiorcy jest czarnobiały charakter zdjęcia, ale w jasnym, wręcz słonecznym odcieniu. Ten zabieg z kolei każe skupić się na emocjach widocznej na okładce twarzy pisarki. Całość łączy z sobą młodość i wiek dojrzały, zwykłość rzeczywistości i jej egzotykę, świat przedstawiony na zdjęciu i ten, który generuje nasza wyobraźnia – w ten sposób fotografia symbolicznie oddaje magię książek.

Nagroda specjalna – Szymon Machura

Nagrodę specjalną otrzymało zdjęcie z biografią Józefa Piłsudskiego. Głęboka czerń na okładce i na reszcie kadru trafnie oddaje odpowiedzialność, trud, jakim musiał sprostać główny architekt odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

W kategorii szkoły ponadpodstawowe  jurorzy skupili się na trzech zdjęciach. Ostateczny wybór zwycięzcy był niełatwy. Pierwsze miejsce przyznano fotografii pięknie oddającej przenikanie się wyobraźni, emocji czytelnika do świata literatury, ujętej w symbolicznym tytule „Wszystkie smaki życia” . Postać na zdjęciu nie tylko doskonale harmonizuje z książką, ale też znajdując się w bibliotece, sklepie z książkami wkracza jakby w ogród rajski, gdzie bogactwo „smaków” tworzy pełnię szczęścia. To właśnie za te wrażenia, które najlepiej wskazują, jak czytanie książek wzbogaca człowieka, przyznaliśmy nagrodę.

I miejsce (kategoria szkoły ponadpodstawowe) – Weronika Tyszka

 

Bardzo pozytywnie oceniona została również fotografia z niezwykle optymistycznym przesłaniem i jednocześnie tytułem na okładce książki: „Napraw się!” . Tym razem okładka ukazuje podniesioną  w geście pozdrowienia dłoń, a reszta postaci w kadrze stoi uśmiechnięta  przed obiektywem. To młoda, sympatyczna i pełna energii dziewczyna, która wręcz „zaraża” optymizmem – mimo  że świat w tle może być czasem nieprzyjazny (symbolizuje to tło fotografii: ogrodzenie, siatka, ciemna przestrzeń w chłodnym niebieskim odcieniu).

II miejsce (kategoria szkoły ponadpodstawowe) – Wiktoria Ostrowska

Trzecie miejsce przyznano również bardzo udanej pracy. Tytuł „Sendlerowa. W ukryciu” i wizerunek połowy twarzy bohaterki na okładce uzupełniony został twarzą postacie na zdjęciu. Wspólnie obie połówki tworzą swoisty dialog oczu, ust, mimiki. To bardzo dobry pomysł na ukazanie ponadczasowości pewnych postaw życiowych, cech charakteru – jak wrażliwość, empatia, ale
i skromność i przesłanie, że wielkość i bohaterstwo mogą tkwić także w niewidocznej, nieznanej osobie również w dzisiejszych czasach.

III miejsce (kategoria szkoły ponadgimnazjalne) – Zuzanna Błaszczyk

Mamy nadzieję,  że w przyszłorocznym konkursie będzie uczestniczyć wielu  uczniów i że powstanie specjalna wystawa ich prac – ukazujących  w nowy, inspirujący sposób kreatywność młodzieży
i magię świata książek. (DZU, KPY)

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status