Renata Wójcik

Już po zmroku, sama, na spotkanie z nowymi nieznanymi jej ludźmi, zmierzała uczennica klasy 1/5  naszego gimnazjum, Urszula. W ręku miała swój skarb – postanowiła zaryzykować i pokazać go właśnie tym nieznanym ludziom. Gdy weszła do sali, jej nieśmiałość zwiększyła się. Tuż obok stał długowłosy, masywny brunet o buntowniczym wyrazie twarzy. Ubrany na czarno wydobywał ze swojej czarnej gitary elektrycznej posępne i chropowate dźwięki. Wyobraźnia już podsuwała jej zapach siarki…

Wówczas Grzegorz, bo o nim, oczywiście, mowa, przywitał serdecznie Urszulę i ciepłym głosem zaprosił do wspólnego smakowania poezji i ciasteczek, które przyniósł na spotkanie. Rozpoczął się Wieczór Poezji Uczniowskiej.

Wśród zebranych sami artyści. Tym razem nastąpiły dwa debiuty poetyckie – Uli z pierwszej klasy  gimnazjum i Pauliny, zeszłorocznej maturzystki z naszej szkoły. W części muzycznej stały już bywalec WUP-u, pan Andrzej, zaprezentował trzy utwory grupy Dżem przy akompaniamencie swojej gitary. Także Grzegorz i prowadzący spotkanie nauczyciel (Dominik Zuziak) wykonali na gitarach elektrycznych utwór tej grupy, wykorzystując ekspresywne brzmienie efektów we wzmacniaczu.

Poezja Urszuli i Pauliny zyskała uznanie publiczności. Dokładna analiza umożliwiła odkrycie w ich wierszach ciekawych mechanizmów konstrukcji utworów, otworzyła drogę nowym interpretacjom, pozwoliła dostrzec i docenić talent obu dziewczyn. Z pewnością wiersze te warte są poznania. Zresztą utwór Uli był już wcześniej nagrodzony wcześniej w pozaszkolnym konkursie poetyckim.

Jak zwykle smakowitym daniem literackim była twórczość Aleksandra z 3.klasy naszego liceum. Złożona i nietypowa budowa jego wierszy to wspaniałe pole do popisu dla czytelników, inspiracja do wielu wrażeń, refleksji.

Jednak przebojem wieczoru, a byliśmy w szkole do 20., była mroczna pieśń wykonana a capella przez Grzegorza z klasy 3 LO. Zaskakująca linia melodyczna, obecność akcentów liturgicznych wplecionych w koncepcję egzystencjalnych rozważań jednostki, modulacja głosu wykonawcy – to wszytko stworzyło niezwykłą mieszankę! Niech żałuje, kto nie słyszał i nie widział!

Wieczór Uczniowskiej Poezji z 21 listopada ujawnił nowe talenty, dostarczył wielu wrażeń. Zapraszamy kolejnych młodych artystów na następne spotkanie, na którym chcemy już zaprezentować twórczość naszych uczniów (i wszystkich chętnych) także w zakresie plastyki, filmu, fotografii i innych dziedzin. Zapraszamy już w grudniu, szczegóły na librusie!

DZU

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status