Renata Wójcik

Tymi słowami zwracał się do Polaków generał Wojciech Jaruzelski, gdy 13 grudnia 1981 roku został wprowadzony w Polsce stan wojenny. Dla pokolenia rodziców naszych uczniów to ciągle współczesna historia, ale dla szkolnej młodzieży te czasy są coraz bardziej odległe. Czy warto o nich pamiętać? Zdecydowanie tak!

Stan wojenny to wydarzenie, które z jednej strony przypomina o systemie totalitarnym panującym w Polsce – cenzurze, indoktrynacji, propagandzie, kłamstwie w sferze publicznej, czy po prostu biedzie i zacofaniu ówczesnego państwa. Jednak z drugiej strony to także gwałtowna reakcja komunistycznych władz na budzącą się w Polsce wolność, starania milionów ludzi o godne życie w demokratycznym społeczeństwie. To wreszcie refleksja dla dzisiejszej młodzieży – o wolność trzeba dbać. Łatwo ją stracić, ale bardzo trudno odzyskać…

W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego klasa 3A przeprowadziła happening połączony z wystawą zdjęć i materiałów propagandowych z tamtego okresu. Na drugim piętrze Kacper wcielił się w I sekretarza PZPR i wygłosił płomienne przemówienie przedstawiciela totalitaryzmu. Grupka osób odegrała rolę entuzjastycznych klakierów, bijących brawo przy każdej pauzie przemówienia. Plastyczna oprawa na korytarzach szkoły ukazywała fałsz komunizmu: głoszenie troski wobec społeczeństwa, oddanie jego sprawom – a jednocześnie stosowanie wobec ludzi przemocy, okłamywanie ich, zastraszanie.

Powiedzenie mówi, że historia lubi się powtarzać – oby nie tym razem.

                                                                                                                                                             dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status