Renata Wójcik

Dnia siedemnastego lutego klasa 1A, pod opieką pani Romanowskiej,  udała się do kina Atlantic na spotkanie z panem Marianem Turskim, panem Mirosław Chojeckim, panem Jackiem Taylorem oraz panią Renatą Marsh w celu upamiętnienia wspomnień Władysława Bartoszewskiego w jego 94. rocznicę urodzin.

Na spotkaniu pojawiło się wielu uczniów warszawskich szkół, podobnie jak we wcześniejszych latach, gdy Profesor osobiście gościł na tego typu wydarzeniach. W problematykę spotkania wprowadziło nas dwoje polskich aktorów, którzy odczytali fragmenty książki „Prawda leży tam, gdzie leży” autorstwa prof. Bartoszewskiego. Odbyła się również projekcja filmu „Jak przeżyć w piekle”, który nakręcony został na 10 dni przed śmiercią profesora i był relacją z wydarzeń, które miały miejsce podczas łapanki z września 1940 roku, później nazwanej mianem „drugiego transportu warszawskiego”. Następnie oddano głos świadkom wojny, którzy dzielili się refleksjami związanymi z działalnością profesora.

Całość spotkania zamknęła się w czasie dwóch i pół godziny – po ich upłynięciu wszyscy bogatsi w wiedzę o bardzo ważnej osobistości polskiej historii XX wieku, udaliśmy się z powrotem do szkoły.

Aleksandra Kandalska, Urszula Kołoło, kl. 1A LO

25

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status