Renata Wójcik
Swoistą podróż w czasie odbyła klasa 2B. Uczniowie pod opieką polonisty udali się na zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym nowoczesnym i intrygującym budynku skupiliśmy się na wystawie stałej ukazującej symbolicznie ostatnie 1000 lat historii Żydów w Polsce. Ciekawa ekspozycja, multimedialne pokazy, rekwizyty (mini drukarnia, mapy, księgi i inne) szybko pochłonęły całą grupę. Przydatne były też materiały informacyjne dostępne na miejscu – słowniczek pojęć związanych z kulturą żydowską, podkreślone procesy historyczne, fakty związane z losami tej społeczności na całym świecie.
Licealiści z 2B mieli niezwykłą okazję, by skonfrontować z wystawą swoją wiedzę nabytą z lekcji, chociażby z lektur okresu pozytywizmu. Czy rozpoznali na fotografiach Szlangbauma z „Lalki”? A może w którymś oknie dostrzegli Mendla Gdańskiego z wnukiem Jakubem? Na pewno materiały w muzeum ukazują cechy świata obecnego w literaturze, na obrazach Gierymskiego, w artykułach Orzeszkowej – wystarczyło uważnie oglądać.
Jednak odwiedziny POLIN to nie tylko lekcja historii. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej tej instytucji: „Muzeum jest nade wszystko miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie jest to miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i prawdy.”
Podróż w czasie ukończyliśmy już na zewnątrz budynku, idąc obok miejsca upamiętniającego śmierć Mordechaja Anielewicza w czasie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku, a także zatrzymując się na chwilę refleksji na Umschlagplatzu…
dzu
5