Urszula Nakielska

„Poza podręcznik – poznaj swojego wieszcza.”

W środę 28. listopada 2018 roku klasa 2a wraz wybrała się do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Z racji, iż epokę romantyzmu klasa zaczęła omawiać już na początku roku szkolnego, wszyscy postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o prekursorze i wielkim twórcy polskiego romantyzmu.
Pierwszym etapem zwiedzania była wystawa artysty Stasys’a Eidrigevičius’a. Uchwycił on w czarno-białych barwach Litwę, z drugiej połowy XX wieku, tym samym próbując przenieść się na Litwę uchwyconą w utworach A. Mickiewicza. Zaprezentowano tu również nigdy nieopublikowane ilustracje do ballad Mickiewicza oraz „Smutki” czyli smutne twarze wykonane z korzeni pozostałych po budowie domu Stasys’a.
Następnie przeszliśmy do pomieszczenia z obrazami i przedmiotami A. Mickiewicza, takimi jak kufer, który dostał od swojej matki czy fotel. Przewodnik szczegółowo streścił życiorys artysty oraz opowiadał o nim wiele ciekawostek. Okazało się, że wspomniany kuferek jest szczególnie cenny jako symbol podróżniczego życia naszego wieszcza.
Ostatnim i najciekawszym etapem zwiedzania była ekspozycja „Adam Mickiewicz 1798- 1855”. Jest to wystawa ukazująca prywatną stronę poety – jego środowisko, rodzinę i działalność. Znajduje się tam wiele portretów – zarówno A. Mickiewicza jak i jego rodziny i przyjaciół, oryginalnych rękopisów, np. fragmentu z „Pana Tadeusza”, a nawet pióro którym pisał oraz meble z rodzinnego domu. Był też portret Andrzeja Towiańskiego, którego Koło Sprawy Bożej tak silnie utrwaliło ideę mesjanizmu w polskim romantyzmie. Ekspozycja mieściła się w czterech pokojach i w każdym z nich został przedstawiony inny etap życia poety.
Podsumowując, wycieczka była bardzo dobrą odskocznią od zajęć w szkole oraz dobrym przygotowaniem do matury. Poznanie A. Mickiewicza także z innej niż „podręcznikowej” strony okazało się interesującym przeżyciem.
Natalia Szczepańska kl. 2A

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status