Urszula Nakielska
„Poza podręcznik – poznaj swojego wieszcza.”
W środę 28. listopada 2018 roku klasa 2a wraz wybrała się do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Z racji, iż epokę romantyzmu klasa zaczęła omawiać już na początku roku szkolnego, wszyscy postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o prekursorze i wielkim twórcy polskiego romantyzmu.
Pierwszym etapem zwiedzania była wystawa artysty Stasys’a Eidrigevičius’a. Uchwycił on w czarno-białych barwach Litwę, z drugiej połowy XX wieku, tym samym próbując przenieść się na Litwę uchwyconą w utworach A. Mickiewicza. Zaprezentowano tu również nigdy nieopublikowane ilustracje do ballad Mickiewicza oraz „Smutki” czyli smutne twarze wykonane z korzeni pozostałych po budowie domu Stasys’a.
Następnie przeszliśmy do pomieszczenia z obrazami i przedmiotami A. Mickiewicza, takimi jak kufer, który dostał od swojej matki czy fotel. Przewodnik szczegółowo streścił życiorys artysty oraz opowiadał o nim wiele ciekawostek. Okazało się, że wspomniany kuferek jest szczególnie cenny jako symbol podróżniczego życia naszego wieszcza.
Ostatnim i najciekawszym etapem zwiedzania była ekspozycja „Adam Mickiewicz 1798- 1855”. Jest to wystawa ukazująca prywatną stronę poety – jego środowisko, rodzinę i działalność. Znajduje się tam wiele portretów – zarówno A. Mickiewicza jak i jego rodziny i przyjaciół, oryginalnych rękopisów, np. fragmentu z „Pana Tadeusza”, a nawet pióro którym pisał oraz meble z rodzinnego domu. Był też portret Andrzeja Towiańskiego, którego Koło Sprawy Bożej tak silnie utrwaliło ideę mesjanizmu w polskim romantyzmie. Ekspozycja mieściła się w czterech pokojach i w każdym z nich został przedstawiony inny etap życia poety.
Podsumowując, wycieczka była bardzo dobrą odskocznią od zajęć w szkole oraz dobrym przygotowaniem do matury. Poznanie A. Mickiewicza także z innej niż „podręcznikowej” strony okazało się interesującym przeżyciem.
Natalia Szczepańska kl. 2A