Renata Wójcik

W czwartek 30 kwietnia uczniowie klasy 1B wraz z Panem Dominikiem Zuziakiem wybrali się do Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”. Mieli tam okazję zobaczyć wystawy: „Sprawa jest w załatwianiu” Roberta Bosackiego i „W poszukiwaniu zaginionej świątyni. Notatki do autorskiego filmu przygodowego” Roberta Mainki.

Na ekspozycję Bosackiego składały się filmy animowane, maszyny artystyczne i instrumenty muzyczne. Łatwo było zauważyć, że artysta ten dużą inspirację czerpie z kurzu, szumu, hałasu, prądu elektrycznego, procesów rozpuszczania i rozmiękania, które są również wszechobecne w jego twórczości. Jego dzieła były niezwykle proste, ale i zarazem pomysłowe. Intrygowały i uruchomiały wyobraźnię. Z nami, jako odbiorcami, Bosacki starał się skontaktować obrazem monitora, fakturą metalu (specjalny pokój), wodą (gigantyczne akwarium-kosmos z wiatraczkami), dźwiękiem (maszyna z kołami zębatymi i multiodkurzacz złożony z kilkunastu urządzeń). W ten sposób artysta wytrącał nas z ramowego, ograniczonego schematami myślenia i skłaniał do nowych rozważań – stawaliśmy się współtwórcami wystawy interpretując ją, nadając jej sens.

Natomiast wystawa Mainki ukazywała metaforyczne szukanie tytułowej świątyni. Na każdym etapie wystawy, poznawaliśmy nowych poszukiwaczy, w których role wcielał się sam artysta: Filozof, Geolożka, Geometra, Lekarz, Murarz, Muzyk, Ogrodniczka, Poeta, Zoolog, a nawet Błazen i Maruda – każde z nich przedstawione jest za pomocą enigmatycznego tekstu, kolekcji ekspresyjnych rysunków, zagadkowych i fantastycznych niekiedy zdjęć, fragmentarycznych filmów i obrazów. Fascynujące, jak kreatywny może być artysta w swojej pasji!…

Obydwie wystawy niewątpliwie pobudziły ciekawość uczniów swoją oryginalnością i zdecydowanie każdy powinien je zobaczyć, by spróbować poznać sztukę współczesną. Oczywiście, początkowo prawie każdemu wszystko wyda się „głupie i bez sensu” – ale tak twierdzą tylko ci, którzy stoją u progu artystycznego Rubikonu.

Zuzanna Patroń klasa 1B LO

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status