Renata Wójcik

Nowy rok kalendarzowy Kino Patio rozpoczęło ambitnie. Film „Ferdydurke” powstał na podstawie awangardowej powieści Witolda Gombrowicza. Utwór poprzez groteskę pokazuje różne ograniczenia, stereotypy, które sprawiają, że ludzie nie mogą czuć się sobą, być takimi, jakimi chcą, a także, że przez innych są oceniani, postrzegania fałszywie.

To właśnie te maski i mechanizmy nas ograniczające pisarz żartobliwie, symbolicznie nazywa „pupą” i „gębą”. Bardzo dobrze podkreślił to krótki happening w wykonaniu uczniów z klasy 3/2, mający na celu poinformowaniu szkolnej społeczności i tematyce dzisiejszej projekcji.

„Ferdydurke” to także lektura w klasie maturalnej. Jednak wśród widowni przeważali uczniowie z młodszych roczników, którzy wytrwale oglądali film do końca i zmierzyli się z trudnym obrazem reżysera, Jerzego Skolimowskiego. Na pewno to nietypowe dzieło skłoniło do refleksji, zaintrygowało i skłoniło do wielu pytań. A to one właśnie prowadzą do głównego tematu „Ferdydurke” – dojrzałości.

dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status