Renata Wójcik

Tym razem gościliśmy prawie 70-ciu widzów! Na czwartkowy seans w szkolnym Kino Patio pojawili się późnym popołudniem uczniowie gimnazjum i liceum oraz rodzice. Filmem, z którym się spotkaliśmy, był nagrodzony amerykańskim Oskarem i Złotą Palmą francuskiego festiwalu w Cannes „Mój wujaszek” J. Tati.

Ten niezwykły film ukazywał w komediowy sposób obyczajowe, cywilizacyjne przemiany lat 60-tych XX wieku – odchodził świat dorożek, podwórek w kamienicach, zżytych sąsiadów rozmawiających ze sobą o wszystkim i o niczym – a nadchodził świat plastiku, sztuczności, nowoczesności, który swoją nieprzytulnością męczy, czyni życie codzienne bezbarwnym, nienaturalnym. Kontrast między tymi dwoma światami to oś kompozycyjna filmu.

Dodatkową atrakcją była wielka ilość przepysznych ciast, ciasteczek, deserów, aromat herbaty z cytryną i … rozmowy uczniów, którzy tworzyli żywą widownię, komentującą, reagującą na film. Oczywiście, nie było to łatwe w odbiorze dzieło – gatunek (burleska) bazuje na humorze sytuacyjnym, więc brakowało tym razem dynamicznej akcji, typowej dla współczesnej kultury masowej. Jednak nasze kino to także edukacja filmowa i spotkanie z inną stroną X muzy.

Dziękuję wszystkim za przybycie, doceniam wysiłek, by po pracy, po lekcjach spędzić jeszcze dwie godziny w szkole – ale, mam nadzieję, że warto – dla własnego rozwoju, dla własnej satysfakcji, no i dla… przepysznych ciast!

dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status