Urszula Nakielska

Przez trzy ostatnie miesiące grupa uczniów z naszego Liceum brała udział w Akademii Młodego Dziennikarza – cyklu weekendowych warsztatów, które zakończyły się wydaniem internetowej gazety.
Przekonaliśmy się, jak wygląda praca dziennikarza od kuchni, zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Już 19 października, podczas drugiego dnia warsztatów, wybraliśmy się na spacer po Starówce, który zmienił się w polowanie na ciekawy temat. Na podstawie obserwacji, każdy miał napisać krótką migawkę. Stało się to punktem wyjścia dla kolejnych etapów warsztatów. Kolejna wycieczka na Stare Miasto zaowocowała sondami ulicznymi, które dotyczyły influencerów. Temat nieprzypadkowy, gdyż hasło IV już edycji projektu AMD brzmiało: „Młodzi jako influencerzy zmiany”.
Soboty i niedziele(!) spędzaliśmy od rana do wieczora w siedzibie WCiES, pracując nad coraz to nowszymi tekstami i wprawkami pod okiem zawodowych dziennikarzy (poniekąd również organizatorów) ze Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy POLIS. To właśnie nasi „trenerzy” sprawiali, że mimo kilkunastu godzin intensywnej pracy, wytrzymywaliśmy do końca zajęć.
Nauka chwilowo schodziła na drugi plan, kiedy dowiadywaliśmy się o zorganizowanych spotkaniach studyjnych w środowe popołudnia. Dzięki temu odwiedziliśmy siedzibę „Onet”, gdzie wysłuchaliśmy, jak poszczególni dziennikarze zatrudnieni w tym serwisie, zaczęli pracę w zawodzie. Nie zabrakło miejsca na możliwość zadawania pytań, nawiązaliśmy też połączenie z redakcją w Krakowie, co pozwoliło nam zobaczyć, jak na co dzień funkcjonuje tak ogromny serwis. Radio Kampus – miejsce naszej drugiej wizyty studyjnej – wywołało wiele emocji, nie tylko ze względu na panującą tam atmosferę, ale także z powodu możliwości zgłoszenia się do pracy w wyżej wymienionym radiu, co dało nam realną możliwość rozpoczęcia przygody z dziennikarstwem w profesjonalny sposób!
Ostatni weekend pracy przypadł na początek grudnia. Redakcja, którą sami stworzyliśmy i na którą w większości składali się licealiści z Schumana (Zuza Roman, Ania Koziestańska, Piotr Domański, Julia Jeżewska, Ola Mróz, Julia Osiecka), miała jeden nadrzędny cel: wydanie gazety. Jak nam poszło? My czujemy olbrzymią satysfakcję! Możecie przekonać się sami, wchodząc na stronę: http://forszpan.cba.pl/
Ania Koziestańska kl. 1/1

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status