Grażyna Grzegorczyk

„Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią… Dziś płonie największy polski park narodowy, jedne z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie. To ptasi raj. Tysiące gęsi, kaczek, wiele batalionów, rycyków, kulików zatrzymywało się tu na wiosennych migracjach, by się wzmocnić przed dalszą wędrówką. W nieprzebytych bagiennych lasach są ostoje rzadkich dzięciołów, sów, bielików, czy orlików grubodziobych – najrzadszych orłów Europy” – napisał Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego zwracając się z prośbą o pomoc.

a w Warszawie…

Wisła wysycha w zawrotnym tempie”

Rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej dodał, że zagrożenie suszą jest obecnie większe niż w 2019 roku. Tegoroczna sytuacja jest bardziej niekorzystna, z uwagi na bardzo ciepły i bezśnieżny przebieg ostatniej zimy.

– Zabrakło opadów śniegu oraz topnienia pokrywy śnieżnej, które pozwoliłyby odnowić nadszarpnięte 2019 rokiem zasoby wód gruntowych i powierzchniowych. Tak się jednak nie stało, zima 2019/2020 była ekstremalnie ciepła. Warunki termiczne podczas zimy zaburzyły również wczesnowiosenną wegetację roślin – powiedział.

Co możemy zrobić?

W tym trudnym czasie suszy możemy pomóc spragnionym zwierzętom wystawiając pojemnik z wodą w parku, w ogrodzie. Pomóżmy ptakom, wiewiórkom, jeżom. Bądź człowiekiem!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status