Urszula Nakielska

„Spojrzenia. Polska na eksport. Lalki – teatr, film, polityka.”

To nie szyfr. To tytuły wystaw, które uczniowie z klasy 1B w ramach pozaszkolnych zajęć z WOK-u 30.05.2019 r. obejrzeli w Galerii Zachęta w Warszawie. Spotkanie sam na sam ze sztuką współczesną oznaczało wytężenie uwagi i wypełnienie karty pracy. Analiza i interpretacja instalacji, performance, fotografii, wideo itp. wcale nie była łatwa.

Największe zainteresowanie wzbudziła wystawa „Lalki”. Wygląd i funkcje tytułowych eksponatów wywołały sporo zdziwienia, poruszyły wyobraźnię.  Nie mniej ciekawe były fotografie ukazujące Polskę lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Codzienność ludzkiego życia, praca, zabawa, budowy… A jednak PRL w rzeczywistości chyba nie był tak idealny?

Wreszcie wystawa zbiorowa pt. „Spojrzenia” okazała się konkursem młodych artystów. Zaproponowali sztuką eksperymentalną, film o „nienormatywności”, wyzwolenie wyobraźni w instalacji z pogranicza oniryzmu i surrealizmu.

A jak uczniowie z 1B? Wspaniale! Bardzo dobrze sobie poradzili i niejedno dzieło wzbogacili o twórczy komentarz.

dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status