Renata Wójcik
Norman Davies jest autorem sentencji „Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”. Jeśli zatem mamy być mądrymi ludźmi i nie zaczynać każdego dnia od zdobywania wciąż traconej podstawowej wiedzy, to powinniśmy – pamiętać…
Właśnie mija 70. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jednak powstania rozumianego nie jako akcji militarnej, lecz jako demonstracji godności i sprzeciwu wobec obojętności świata podczas mordowania milionów ludzi. Młodzi Żydzi, którzy porwali w Warszawie za broń, nie byli żołnierzami, ale ludźmi nie godzącymi się śmierć w milczeniu.
W ZS nr 113 licealiści pod opieką Pani Romanowskiej przygotowali wystawę związaną z tą rocznicą. Komentarze, przytoczone fakty, fotografie pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć charakter ówczesnych wydarzeń. Ale chyba najbardziej działającym na wyobraźnię młodzieży był prosty symbol – mały papierowy żonkil wpinany każdemu w szkole w ubiór – koło serca. Ten żółty kwiat jest znakiem pamięci o ofiarach getta. Stanowi też wyraz szacunku dla ich cierpienia. Jest też gestem solidarności i symbolem nadziei, by w przyszłości nigdy już nie doszło do podobnej tragedii, do triumfu zła.
DZU