Renata Wójcik

Norman Davies jest autorem sentencji „Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”. Jeśli zatem mamy być mądrymi ludźmi i nie zaczynać każdego dnia od zdobywania wciąż traconej podstawowej wiedzy, to powinniśmy – pamiętać…

 

Właśnie mija 70. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jednak powstania rozumianego nie jako akcji militarnej, lecz jako demonstracji godności i sprzeciwu wobec obojętności świata podczas mordowania milionów ludzi. Młodzi Żydzi, którzy porwali w Warszawie za broń, nie byli żołnierzami, ale ludźmi nie godzącymi się śmierć w milczeniu.

W ZS nr 113 licealiści pod opieką Pani Romanowskiej przygotowali wystawę związaną z tą rocznicą. Komentarze, przytoczone fakty, fotografie pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć charakter ówczesnych wydarzeń. Ale chyba najbardziej działającym na wyobraźnię młodzieży był prosty symbol – mały papierowy żonkil wpinany każdemu w szkole w ubiór – koło serca. Ten żółty kwiat jest znakiem pamięci o ofiarach getta. Stanowi też wyraz szacunku dla ich cierpienia. Jest też gestem solidarności i symbolem nadziei, by w przyszłości nigdy już nie doszło do podobnej tragedii, do triumfu zła.

                                                                                                               DZU

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status