Grażyna Grzegorczyk

27 stycznia w 137 LO im. R. Schumana odbył się wykład prowadzony przez przedstawiciela Uniwersytetu SWPS pod nietypowym hasłem, które brzmiało: „Jak być szczęśliwym?”. Uczniowie klas I i II zebrali się na sali gimnastycznej, aby zgłębić swoją wiedzę na – mogłoby się wydawać – dość oklepany temat, jakim jest szeroko pojmowane pojęcia szczęścia.

Jednakże prowadzący dowiódł nam, jak niebanalny jest ten temat, jednocześnie przedstawiając nam swój punkt widzenia. Szczęście samo w sobie jest bardzo trudne do zdefiniowania. Charakterystyczne są jednak dla niego dwie główne cechy: zewnętrzna – zdatność środowiska oraz zdatność osoby, a także wewnętrzna – użyteczność życia i zadowolenie. Należy jednak pamiętać, iż na odczucie szczęścia ma wpływ znacznie więcej czynników.

Wykładowca za pomocą prostego doświadczenia przedstawił nam jeden z nich: z kieszeni wyjął banknot o wartości 100 zł, zadając pytanie, kto chciałby go od niego dostać – natychmiastowo zgłosiła się chętna grupka uczniów. W kolejnym etapie prowadzący zgniótł banknot, rzucając go na podłogę i ponowił pytanie – ilość rąk w górze minimalnie zmalała, jednakże niektórzy zdania nie zmienili. Doświadczenie miało na celu uświadomić nas, jak ważne jest poczucie własnej wartości, dlatego zastanawiające jest to, czy wynik faktycznie o czymś świadczy?

 Równie interesujący, a nawet z lekka zaskakujący był fakt, którym podzielił się prowadzący z nami. Otóż, na nasze poczucie szczęścia ma wpływ także przyjaźń, co może nie jest niczym nowym. Jednak czy wiedzieliście, że przynajmniej jedno wyjście w tygodniu z waszą bratnią duszą może „uchronić” was od konieczności korzystania z usług psychologa? Pamiętajmy, że każdy jest – w tym przypadku – kowalem własnego szczęścia i doceniajmy osoby, które mają na nie wpływ.

Po wykładzie uczniowie wrócili na lekcje. Kto wie, może uczynią tam kolejny krok na drodze do szczęścia…                                                                        Aleksandra Sitek kl.2C

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status