Grażyna Grzegorczyk
27 stycznia w 137 LO im. R. Schumana odbył się wykład prowadzony przez przedstawiciela Uniwersytetu SWPS pod nietypowym hasłem, które brzmiało: „Jak być szczęśliwym?”. Uczniowie klas I i II zebrali się na sali gimnastycznej, aby zgłębić swoją wiedzę na – mogłoby się wydawać – dość oklepany temat, jakim jest szeroko pojmowane pojęcia szczęścia.
Jednakże prowadzący dowiódł nam, jak niebanalny jest ten temat, jednocześnie przedstawiając nam swój punkt widzenia. Szczęście samo w sobie jest bardzo trudne do zdefiniowania. Charakterystyczne są jednak dla niego dwie główne cechy: zewnętrzna – zdatność środowiska oraz zdatność osoby, a także wewnętrzna – użyteczność życia i zadowolenie. Należy jednak pamiętać, iż na odczucie szczęścia ma wpływ znacznie więcej czynników.
Wykładowca za pomocą prostego doświadczenia przedstawił nam jeden z nich: z kieszeni wyjął banknot o wartości 100 zł, zadając pytanie, kto chciałby go od niego dostać – natychmiastowo zgłosiła się chętna grupka uczniów. W kolejnym etapie prowadzący zgniótł banknot, rzucając go na podłogę i ponowił pytanie – ilość rąk w górze minimalnie zmalała, jednakże niektórzy zdania nie zmienili. Doświadczenie miało na celu uświadomić nas, jak ważne jest poczucie własnej wartości, dlatego zastanawiające jest to, czy wynik faktycznie o czymś świadczy?
Równie interesujący, a nawet z lekka zaskakujący był fakt, którym podzielił się prowadzący z nami. Otóż, na nasze poczucie szczęścia ma wpływ także przyjaźń, co może nie jest niczym nowym. Jednak czy wiedzieliście, że przynajmniej jedno wyjście w tygodniu z waszą bratnią duszą może „uchronić” was od konieczności korzystania z usług psychologa? Pamiętajmy, że każdy jest – w tym przypadku – kowalem własnego szczęścia i doceniajmy osoby, które mają na nie wpływ.
Po wykładzie uczniowie wrócili na lekcje. Kto wie, może uczynią tam kolejny krok na drodze do szczęścia… Aleksandra Sitek kl.2C

