Renata Wójcik

29 stycznia 2018 r. zorganizowane zostało w naszej szkole wyjście do Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Mieliśmy okazję obejrzeć wyśmienity spektakl taneczny w wykonaniu tancerzy z Pekinu z okazji początku chińskiego Nowego Roku – Roku Psa, przypadającego tym razem na 16 lutego.
Przedstawienie składało się z dwóch części – w pierwszej zaprezentowano tańce nowoczesne, a w drugiej tradycyjne. Część pierwsza wymagała od odbiorcy dużego skupienia, gdyż pokazane choreografie odbiegały od konwencjonalnych schematów i ruchów, z jakimi być może większość z nas kojarzy sztukę taneczną. Z zapowiedzi prowadzących dowiedzieliśmy się, że zaplanowane wystąpienia, za pomocą subtelnych gestów wyrażają charakterystyczne cechy kultury i duchowości Chin. Tak też w istocie było. Mimika i gestykulacja tancerzy były niezwykle wyrafinowane i w finezyjny sposób ukazywały ekspresyjność tego narodu. Za pomocą bardzo zróżnicowanych między sobą technik tańca, artystom udało się pokazać elementy tradycji i kultury ich kraju. Muzyka, stroje i światło doskonale współgrały z przekazem artystycznym, razem więc stanowiły spójną, dopracowaną całość i zapewniły wyjątkową atmosferę przedstawienia.
Ujrzeliśmy m. In. ,,Pieśń ognia” – taniec prezentujący tradycyjne stroje kobiece, czy też taniec czterech mężczyzn – wojowników, w którym nawiązano do tradycyjnej chińskiej sztuki walki Wushu. Wykonano również układ nawiązujący do kwiatu lotosu-symbolu, który w wielu krajach, także w Chinach był święty, symbolizował czystość, odrodzenie. Wyjątkowe wrażenie wywarł na publiczności ,,Taniec tysiąca rąk”, tradycyjny taniec chiński inspirowany naukami buddyzmu, który był głównym punktem programu. Oczywiście, podczas antraktu prowadziliśmy ożywione rozmowy na temat pokazu, które nie tylko okazały się inspirujące interpretacyjnie, ale również i integracyjnie…
Bogactwo strojów, skomplikowane układy i wysoki poziom umiejętności tancerzy sprawiły, że wieczór ten pozostanie z pewnością niezapomniany dla wielu z nas.

Weronika Żuchowicz kl. 3B

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status