Renata Wójcik

16 marca 2018 w ramach Tygodnia Mózgu w naszej szkole odbył się pokaz japońskich sztuk walki Katori Shinto ryu i Aikibudo. W pokazie brała udział czteroosobowa grupa pod przewodnictwem senseja Rafała Sałapskiego z Warszawy.

Aikibudo jest współczesnym systemem technik walki wręcz, opracowanym na bazie trzech tradycyjnych szkół japońskich: Katori Shinto ryu, Daito ryu i Yoseikan Shinto ryu. Katori natomiast jest tradycyjną, najstarszą, japońską szkołą walki, założoną w XV w., kojarzoną z etosem samurajów. Posiada ona w swoim repertuarze techniki walki z mieczem, naginatą i innymi narzędziami.

Zaprezentowane na pokazie w CXXXVII LO techniki i kata (techniki wykonywane w Katori-umowne formy walki) wywołały wśród uczniów na widowni spore zainteresowanie. Pokaz otworzył tradycyjny w sztukach walki ceremoniał szacunku, w którymi współćwiczący i sensej witają się, okazują respekt sobie nawzajem, założycielowi szkoły i miejscu, w którym ćwiczą. Na początku ćwiczący pokazali trzy kata z mieczem, później techniki rzutów. Następnie zaprezentowano kata z długą bronią- naginatą i kijem, a potem znów techniki ręczne, tym razem z użyciem rekwizytu – noża. Zobaczyliśmy także kilkanaście bazowych technik w Aikibudo, tzw. kichon. Na koniec został przedstawione niezwykle efektowne tzw. techniki szybkiego dobywania miecza – jaijutsu, przy użyciu prawdziwego miecza-katany. Walka ze zróżnicowaną w długości bronią wymagała od uczestników pokazu umiejętności wyczucia i odpowiedniego kontrolowania dystansu z przeciwnikiem jak i skutecznej strategii walki.

Co ma wspólnego sztuka walki z Tygodniem Mózgu? To proste: ciało jest narzędziem, którego ruchy, reakcje, a nawet sferę emocjonalną dyscyplinuje sfera psychiki bezpośrednio związana z funkcjonowaniem mózgu.

Treningi zaprezentowanych sztuk walki odbywają się cyklicznie w Warszawie, na ul. Złotej 58 w poniedziałki, wtorki i czwartki o 17:30. (Weronika Żuchowicz kl.3B LO)

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status